Matějková připomněla akci ze středy 16. března v Benešově, která podle jejích slov byla cílenou kontrolou. Celníci navštívili prodejnu s textilem a obuví, aby se přesvědčili, zda tam nedochází k porušování práv duševního vlastnictví. Právě tak se v jejich řeči označuje kšeftování s padělky značkového zboží. Nebylo třeba dlouho pátrat, aby celníci odhalili věci vykazující známky padělku. Šlo o o spodní prádlo se značkou Calvin Klein či kabelky Gucci. „Celková hodnota originálních výrobků by zde přesáhla půl milionu korun,“ připomněla mluvčí.

Dokonce na dva miliony ohodnotili podle jejích slov celníci úlovek ze čtvrtka 17. března, kdy v podvečerních hodinách zastavili ke kontrole dodávku Mercedes-Benz Sprinter s německou registrační značkou na kilometru 3,5 dálnice D8. Obhlídka nákladového prostoru nechala hlídku na pochybách: tady se vezou padělky s logy Nike a Tommy Hilfiger. Celkový součet se zastavil na čísle 795 kusů oblečení. „Řidič hlídce přiznal, že textil nakoupil zejména v pražské tržnici Sapa – a veze ho do Německa,“ konstatovala Matějková.

Připomněla, že zboží bylo zajištěno, dočasně skončilo ve skladu celního úřadu – a následně bude zničeno pod celním dohledem. Nejspíš skončí ve spalovně. Prodejcům navíc hrozí za nakládání s padělaným zbožím vysoká pokuta,“ upozornila mluvčí.