Již v únoru informoval, že ji dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze. Nikoli náhodou. Když policisté 3. února udeřili naráz na 38 místech republiky, většina z těchto lokalit se nacházela ve Středočeském kraji. Výsledkem se tehdy stalo obvinění 29 osob z krácení daně.

Šestadvacet osob je stíháno na svobodě, tři údajní hlavní organizátoři putovali již před deseti měsíci do vazby. Nyní díky spolupráci analytiků z týmu označovaného jako Daňová Kobra (jehož součástí jsou i celníci a pracovníci finanční správy) bylo pětici podezřelých trestní stíhání pro krácení daně ještě rozšířeno. „Přispělo k tomu vyhodnocení důkazních materiálů zajištěných při domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor," konstatoval Ibehej.

Smyšlená daňová přiznání

Rozsáhlý případ hospodářských čachrů je podle kriminalistů založen na vytváření a předkládání zcela smyšlených daňových přiznání. „Obchodní společnost, která byla napsána na takzvaného bílého koně, měla vykazovat obraty ze stavební činnosti tak, aby pravidelně každý měsíc vykazovala nadměrný odpočet DPH. Ten měl být posléze převeden na další společnosti hlavního organizátora, případně mělo dojít k jeho vybrání v hotovosti," shrnul Ibehej podstatu machinací.

Ve skutečnosti byly tyto operace velmi propracované a důkladně promyšlené; připravené tak, aby u finančního úřadu nevzbudily podezření. Do těchto plánů zapadaly jak druh vykazované činnosti, tak i relativně nízké jednotlivé částky nárokované jako nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty.

Kriminalisté mají zmapováno, že se to dělo již od roku 2011 – přičemž zapojeno mělo být celkem několik desítek firem. Navzdory papírově vykazovaným vysokým obratům však tyto společnosti podle detektivů ve skutečnosti nevyvíjely žádnou činnost, nevedly účetnictví – a také na jejich bankovních kontech lze zaznamenat jen minimální pohyb.

Čtěte také: Detektivové rozkryli únik 280 milionů korun