Kotrouš podle městské žalobkyně požadoval od majitele firmy zajišťující údržbu a opravy zhruba 150 aut městské policie za ponechání zakázky pravidelné výpalné v částce 5 procent z fakturovaných cen, což každé čtvrtletí mělo obnášet nejméně 300 tisíc korun – a loni v listopadu také skutečně převzal nejprve 200 tisíc a poté ještě 150 tisíc korun. Další termín kasírování byl prý stanoven na 20. leden.

Související: Exšéf pražských strážníků chtěl prý milion do kapsy

To že by dostal první splátku, Kotrouš odmítá. Přiznává jen, že využil příležitosti řekl si o peníze, když se jeho rodina dostala loni v létě do finančních těžkostí. A dostal oněch 150 tisíc, které měl u sebe v okamžiku zadržení. Konkrétní sumu si prý ale nestanovil; výši částky zvolil vlastník servisu. Právě on ho měl zlákat na šikmou plochu – údajně tím, že ho opakovaně žádal o pomoc při udržení zakázky.

Komplicové? Smyšlenky!

Že se při jednáních s majitelem autoservisu oháněl odkazem na poradce primátora, kteří jsou také potřební a je na místě se s nimi podělit? To Kotrouš popřít nemůže. Zaznamenaly to odposlechy policie, na kterou se vydíraný vlastník autoservisu obrátil. V jednací síni ale zdůraznil, že to byl pouhý výmysl. Prý to tvrdil jen proto, aby majitel servisu uvěřil, že má velké styky a možnosti, a on tak od něj mohl vylákat peníze určené pouze pro svoji potřebu. Jen proto mu vyprávěl, že se chystá chystá vypsání nové zakázky na dodávky služeb pro autoprovoz – ve skutečnosti se ale nic podobného bezprostředně nepřipravovalo. A kdyby ano, on by stejně neměl možnost cokoli ovlivnit; rozhodovali by pražští radní po konzultaci s odborníky. A on klamal, jestliže tvrdil něco jiného; od počátku věděl, že své sliby nemůže naplnit. A balamutil, když naznačoval, že s vlivnými lidmi z vedení města udržuje i mnohem bližší než pracovní kontakty…

Jiný paragraf?

Předseda senátu Kamil Kydalka na výpověď obžalovaného navázal otázkou: „Uvědomujete si, že jste se přiznal k pokusu o podvod?" „Ano, jsem si toho vědom; byl jsem v té době pod obrovským tlakem," zněla odpověď. S vysvětlením, že manželka měla loni v létě dluhy z podnikání a dcera po ukončení vysoké školy oznámila, že čeká miminko. „Dnes máme půlroční holčičku," svěřil se v soudní síni.

Žalobkyně Hercogová verzi obžalovaného odmítla komentovat. „Ano, lišila by se právní kvalifikace i výše trestu," připustila pro případ, že by soud Kotroušovi uvěřil. Jestliže by dal Kydalkův senát za pravdu obžalobě, je bývalý ředitel městské policie ohrožen za korupci až 12 roky vězení. Pokud by se na něho pohlíželo jako na pouhého podvodníka, hrozil by mu trest nižší.

Kde jsou peníze?

Hlavní líčení pokračuje v úterý výslechem svědků. Rozhodně přitom bude co zjišťovat, i když je kauza zdánlivě jasná. Kotrouš byl loni 25. listopadu zadržen ve služebním voze na nájezdu na Jižní spojku v ulici V Korytech, a to krátce po schůzce, na níž převzal 150 tisíc. Tyto peníze měl také u sebe. A jelikož majitel servisu Kotrouše policistům udal už ve chvíli, kdy byl podle svých slov žádán o úplatek, kriminalisté sledovali vše včetně probíhajících jednání. Mají zmapovány dvě schůzky spojené s předáním peněz; nejprve mělo jít o částku 200 tisíc, poté Kotrouš dostal 150 tisíc, s nimiž byl zadržen.

Našla se jen druhá splátka. Po té první se slehla zem – a Kotrouš tvrdí, že ji vůbec neobdržel. Na otázku, jak se na jeho kalhoty dostaly stopy po chemikálii, jíž policejní detektivové dvousettisícový paklík označili, jen krčí rameny. „Vysvětlení nemám," řekl soudci Kydalkovi. Tyhle peníze prý ani nepřepočítával ani nikomu nepředával, jelikož je prostě nedostal. Tím méně aby je pak vezl na magistrát, jak původně vyšetřovatelé předpokládali. Tam také policejní technici nenašli stopy po značkovací chemikálii z bankovek na rukou nikoho, o kom by panovalo podezření, že mohl být do případu namočen. Kde peníze skončily, tak zůstává otázkou. Kotrouš jen u soudu zopakoval, co už řekl dříve. Nebyla žádná první splátka; na schůzce v restauraci tehdy s majitelem servisu pouze hovořili. Také odtamtud nejen na radnici, ale mířil rovnou na tenis – a pak domů…

Kotrouš je stíhán je na svobodě, po svém zadržení ale strávil čtvrt roku ve vazbě. Po propuštění pracoval u městské policie jako řadový referent na administrativním postu; řady strážníků opustil až na konci června. Nyní je zaměstnaný v soukromé firmě jako provozní fitness studií. Místo ředitele městské policie zůstává dodnes neobsazené. Šéfem je bývalý Kotroušův náměstek Ludvík Klema. I on bude u soudu vypovídat jako svědek. A slyšen bude rovněž primátor Bohuslav Svoboda.

Dva odlišné pohledy na kauzu

 očima obžaloby

Ředitel městské policie žádal úplatek po majiteli servisu za ponechání smlouvy na zajišťování údržby a oprav služebních vozidel. V srpnu ho oslovil tím, že poradci primátora mají záměr vyhlásit nové výběrové řízení – a byť on sám je s dosavadní firmou spokojen, „jsou jiné osoby, které mají své potřeby". Na počátku listopadu se pak dohodli na čtvrtletním placení s tím, že „se to zatím nebude soutěžit". Požadavkem byly pravidelné kvartální úplatky ve výši pěti procent z fakturovaných částek. Vzhledem k objemu zakázky tak mělo být ročně získáno nejméně 1,2 milionu. Za třetí čtvrtletí roku 2011 převzal obžalovaný 350 tisíc korun ve dvou splátkách – nejprve 200 tisíc a následně zbývajících 150 tisíc korun. Místo nestranného rozhodování bylo jeho jediným hodnotícím kritériem pro rozhodování o možnosti další spolupráce s firmou zajišťující servis služebních vozidel pouze zaplacení či nezaplacení úplatku. Ředitel strážníků se tak dopustil přijetí úplatku a současně zneužití pravomoci úřední osoby.

 očima obžalovaného

Majitel autoservisu opakovaně kontaktoval šéfa strážníků s dotazem, zda může nějak pomoci v případném pokračování spolupráce. On nereagoval až do chvíle, kdy se jeho rodina dostala do finančních těžkostí. Pak si řekl o peníze – byť od počátku věděl, že nemůže splnit, co slibuje. O poradcích primátora, jak uvádí obžaloba, skutečně hovořil (a také naznačoval, že si s vlivnými lidmi tyká a udržuje s nimi přátelské kontakty). Šlo však pouze o smyšlenou konstrukci, kterou si připravil, aby přesvědčil majitele servisu, jaké má možnosti. Ve skutečnosti ho oklamal. Využil toho, že partner nemá ponětí o tom, jak fungují rozhodovací procesy ve vedení města, a předstíral, že má moc, která mu nepříslušela. Převzal pouze 150 tisíc korun. Výši částky ale neurčoval, bylo na majiteli servisu, jako sumu mu přinese. Vyčíslených pět procent z fakturované částky za třetí kvartál majiteli autoservisu skutečně předložil. Nebyla to ale požadovaná částka, ale suma vypočtená jako podklad k jednání k jednání o hledání úspor v souvislosti s ohlášeným omezováním rozpočtu městské policie.

Byly kudly pro strážníky předražené?

Exředitel městské policie Vladimír Kotrouš aktuálně čelí vyšetřování i v souvislosti s jinou kauzou – nákupem údajně předražených kapesních nožů „rescue" modelu pro strážníky působící v terénu. Pořízení více než dvou tisíc záchranářských kudliček bylo šestimilionovou zakázkou – při obvyklých cenách by ale mělo stačit zaplatit polovic. Taková je alespoň informace, s níž vyšetřovatelé aktuálně pracují. Šetření případu, o němž v neděli informovala Česká televize, dosud neuzavřeli.

Co zaznělo?

„S odstupem doby vidím, že jsem udělal velkou hloupost. Je mi to upřímně líto, ale čas nevrátím."

Obžalovaný Vladimír Kotrouš

„Velmi mě to mrzí. Na celou situaci doplácím… Jsem připraven nést následky svého jednání."

Obžalovaný Vladimír Kotrouš