Obžaloba tvrdí, že Jánský a dva členové představenstva Daniel Tureček a Jan Zavřel tunelovali družstvo v letech 2010 až 2013, a to prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali.

Čtěte také: Soud bude řešit vytunelování Metropolitního spořitelního družstva

Jánský odmítl veškerá obvinění 

„Se záměrem vyvést vklady členů záložny ve prospěch třetích osob nastavili řízení úvěrového procesu (…) tak, aby hodnocení bonity žadatele o úvěr a proces zpracování úvěrového návrhu, jeho posouzení a schválení probíhalo pouze formálně," uvedla v pondělí u pražského městského soudu státní zástupkyně Daniela Smetanová.

„Chtěl bych zcela odmítnout veškerá obvinění vznesená vůči mé osobě," reagoval Jánský, který se v současné době živí jako ekonomický poradce. Soudu při výpovědi vysvětloval rozdíly mezi fungováním bank a záložen a upozornil na to, že MSD podléhalo kontrole.

Výkazy prý posílaly do ČNB 

„V médiích jsme byli označováni za kampeličku. Pod tím si každý představí nějaký spolek z 90. let, ale my jsme byli instituce, která měla vydáno souhlasné stanovisko k fungování od České národní banky. Není pravda, že jsme fungovali živelně, výkazy se posílaly do ČNB. Dostávala od nás všechny informace včetně auditů," zdůraznil.

Zpronevěru a následné převedení peněz na účty v Hongkongu zorganizovali podle obžaloby podnikatel Petr Koltok a Jan Vinš, který koordinoval činnost 13 bílých koní. K odčerpání a následné legalizaci peněz prý muži využívali předem připravené, tzv. ready-made firmy zastupované nastrčenými osobami, například studentkou, invalidním důchodcem či několika nezaměstnanými.

Koltok prý odborně pomáhal 

„Neposkytovali jsme úvěry v řádech dnů, jak je uvedeno v obžalobě. Technicky to ani není možné," tvrdí Janků. „Žádné vysvětlení pro to nemám, s ready-made společnostmi jsme měli dobré zkušenosti," řekl na dotaz soudkyně Dany Pacholíkové, jak je možné, že osm úvěrů zůstalo nesplaceno. Soudkyně řekla, že podle spisu byly předložené podnikatelské projekty nekonkrétní a firmy, jež o úvěry žádaly, nedodaly účetní závěrku za předchozí rok.


Žalobkyně se Jánského ptala na jeho vztah ke Koltokovi. Přiznal, že se znají od 90. let a tykají si, popřel ale tvrzení, že by měl podnikatel vliv na personální složení orgánů družstva. Odborně pomáhal a účastnil se členských schůzí, dodal Jánský.

Část kouzy MSD bude muset soud projednat mimo svou budovu

Část těchto obžalovaných v pondělí požádala o konání jednání v jejich nepřítomnosti. Byl mezi nimi i bývalý voják Jakub Andres, který loni dostal nepravomocný dvacetiletý trest vězení za nájemnou vraždu drogového dealera. Údajně ho škrtil tkaničkou, polil chemikálií a zakopal do jámy.

Právě kvůli Andresovi, kterého k hlavnímu líčení doprovodili z vazby těžkooděnci, bude muset pražský městský soud část kauzy MSD projednat mimo svou budovu. „Soud byl informován o jistých bezpečnostních rizicích ve vztahu k obžalovanému," konstatovala soudkyně Dana Pacholíková.

Soud může uložit tři až osm let 

Výslechy, u nichž chce Andres být, se tak budou konat u pražského vrchního soudu, kam lze Andrese přepravit podzemním tunelem přímo z vazební věznice. Obžalovaným ze zpronevěry se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení. Těm, kterým obžaloba klade za vinu legalizaci výnosů z trestné činnosti, může soud uložit tři až osm let odnětí svobody.

Za zpronevěru se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení. Těm, kterým obžaloba klade za vinu legalizaci výnosů z trestné činnosti, může soud uložit tři až osm let odnětí svobody. Pokud se prokáže, že jednali jako organizovaná skupina, zvýší se horní hranice trestní sazby o třetinu.