Dbalý do budovy pražského městského soudu nepřišel, z jednání, kde zazněl v úterý rozsudek, se omluvil. Už dříve se líčení kvůli zdravotní indispozici většinou neúčastnil, podle vyšetřovatelů však simuloval. Exředitel pražské nemocnice ovšem letos v létě neuspěl s ústavní stížností proti narušení osobnostních práv, když jej policie nechala sledovat, aby zjistila, kde je pravda.

Dbalý čelil obžalobě za zmanipulování dvou zakázek (nákupu gama nože a tendru na digitalizaci chorobopisů) z roku 2009 spolu s dalšími šesti lidmi. Verdikt si osobně nevyslechl nikdo, Dbalý a spol. za sebe poslali právníky. Městský soud v Praze je všechny shledal vinnými. Šestice ostatních obžalovaných má strávit za mřížemi od čtyř do osmi let. Soudkyně Silvie Slepičková četla rozsudek půl hodiny, rozdala rovněž citelné peněžité tresty. Podle soudkyně by měli nepravomocně odsouzení Nemocnici Na Homolce jako náhradu škody zaplatit téměř 63 milionů korun. 

Státní zástupce požadoval pro Dbalého, který měl úplatky získat 25 milionů korun, deset let vězení a propadnutí majetku. Horní hranice pro Dbalého a jeho někdejšího náměstka a přimáře chirurgie Michala Toběrného byla dokonce až dvanáct roků. Slepičková za trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, praní špinavých peněz, porušování povinnosti při správě cizího majetku a přijímání úplatků udělila o něco nižší trest, zdůraznila ovšem, že všichni jmenovaní jednali jako organizovaná skupina. Toběrného soud poslal na osm let do vězení s ostrahou a udělil peněžitý trest ve výši pěti milionů korun. Státní zástupce Zděnek Matula konstaloval, že je spokojen. Odvolání zváží. Dbalý o Matulovi dříve prohlásil, že "bezostyšně lže".

Sněžím aneb Deník jako důkaz

Rozsáhlá korupční kauza s třemi větvemi bývalého šéfa Nemocnice Na Homolce se proslavila v médiích i díky Dbalého deníku, kam si zapisoval, od koho si vzal peníze, s kým se opil a terčem vtipů se stal kvůli výrazu, že na Homolce "sněžilo" - Dbalý tak označoval užívání kokainu. Podle žalobce je diář klíčový důkaz, ale obviněný tvrdí, že jde o umělecké dílo, fikci. Snažil se prokázat, že při psaní nebyl při smyslech, proto si soudci vyžádali psychiatrický posudek.

Bývalého ředitele nemocnice stíhá kvůli působení v nemocnici také ve dvou dalších případech. Na jaře začal soud projednávat případ týkající se mimo jiné smluv na poskytování právnických služeb. Třetí kauza souvisí s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie. Vše odstartovala policejní razie z června 2014. Ještě na konci června byla na Dbalého uvalena vazba, kde dnes devětapadesátiletý muž pobyl až do 3. dubna 2015, kdy jej propustili na kauci.

Drakonické tresty

Ještě v říjnu 2014 dostala trest také Dbalého manželka Jaroslava, která se snažila zničit důkazy a kufr naditý miliony korun odnesla rodinnému známému. Kriminalisté však kufr spolu s dalšími financemi či zlatem nakonec odhalili. „V domě nalezli i jiné, pozdější verze deníků, ty hodnotíme jako upravené. Pan Dbalý věděl, jaké údaje pro něj jsou nežádoucí. Provedl v nich významné změny,“ dodala v úterý soudkyně Slepičková a lékařovu obhajobu označila za nevěrohodnou. 

Letos v červnu neoholený Dbalý, původně neurochirurg, k Městskému soudu v Praze výjimečně přišel a řekl, že pod jeho vedením v nemocnici nedocházelo ke korupci ani žádné jiné trestné činnosti. Postěžoval si, že kvůli trestnímu stíhání žije "zombie život" a čelí "kontinuálnímu mediálnímu lynči", ten prý zhoršuje jeho zdravotní stav.

Dbalého obhájkyně Katarína Kožiaková Oboňová nepovažuje rozsudek za spravedlivý. "Doufala jsem, že bude vynesen rozsudek, který bude založen na důkazech, které byly provedeny, a že důkazy budou také pečlivě hodnoceny, což si myslím, že se nestalo. Tresty, které padly, mi připadají skutečně drakonické." Později Kožiaková Oboňová dodala, že si neumí představit, jak má její mandant uhradit údajnou škodu, když mu soud zároveň zabavil veškerý majetek. "Ta kombinace mi přijde velmi zvláštní," dodala.