Podle spisu se do konfliktu se zákonem měla dostat v souvislosti s přípravou zakázky na webové stránky Tojecool.cz, jejichž prostřednictvím chtělo někdejší vedení kraje oslovovat mladé Středočechy a přitáhnout je tak k zájmu o dění v regionu. Státní zastupitelství ale udělalo za případem tečku: trestný čin se nestal.

Obvinění Maschekové je již minulostí. V úterý to připomněla advokátka Karolina Zelenková, která informovala o zastavení trestního stíhání. Vedlo k tomu rozhodnutí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5.

„V usnesení se uvádí, že se klientka nejen nedopustila žádného trestného činu, ale z něj vyplývá, že předmětná zakázka byla v souladu se zákonem," zdůraznila Zelenková. Státní zástupce po prozkoumání množství listinného materiálu i výpovědí svědků dospěl k závěru, že Mascheková neporušila ani interní směrnice krajského úřadu.

Zbytečný projekt?

Kritici z řad pravicové opozice, ale i z internetové komunity od počátku označovali dvoumilionový projekt za předražený, nedobře zvládnutý a vlastně zbytečný, sloužící jen k prezentaci hejtmanovy osoby a „jeho" ČSSD. Nedlouho poté, co Rath po svém zatčení se sedmi miliony údajného úplatku rezignoval, krajští radní od projektu ustoupili.

Web Tojecool.cz tým tehdejší hejtmanky Zuzany Moravčíkové před dvěma roky zastavil jako ne zcela potřebný a sporně vysoutěžený (velký ohlas budila například informace, že stránky připravila společnost Koch&Koch v čele s právníkem Adamem Černým, který se poté stal jedním z Rathových advokátů).

Zvláště na internetu se kolem projektu objevovaly i vášnivé debaty. Na ty nyní reagovala i Mascheková. Ocenila, že se policisté ani státní zastupitelství nenechali strhnout snahou o propojení vyšetřování její osoby s kauzou bývalého hejtmana. „Vážím si jejich profesionálního přístupu," konstatovala Mascheková, která na adresu vyšetřujících orgánů hovoří o kvalitní práci.

Škodu radní nedokážou vyčíslit

Nynější krajští radní se v lednu usnesli, že se kraj připojí k trestnímu řízení v postavení poškozeného - byť připustili, že výši způsobené škody neumějí vyčíslit (ze znaleckých posudků plynulo, že lze kalkulovat s částkou 1,7 milionu korun).

Současná mluvčí kraje Nicole Mertinová v úterý Deníku řekla, že k věci nemá žádné nové informace. Podle slov advokátky Zelenkové ale krajský úřad nevyužil možnosti podat stížnost proti rozhodnutí státního zástupce, a tak je výrok (jde o usnesení z 22. dubna) již konečný.