Kanystr zaplněný směsí benzinu a polystyrenu, připojený přes časový spínač k baterii, podle obžaloby umístili mezi zavazadla Vasilij Ponomarev a Tadeáš Ševčík. Údajně šlo o konkurenční boj; výbuch měl ublížit dopravci jezdícímu na stejné lince jako Ponomarevův otec. Jeho obchodním soupeřům chtěli podle závěrů kriminalistů, s nimiž se ztotožnilo i státní zastupitelství, uškodit zničením dobrého jména a pověsti – přičemž zamýšleli nejen poškodit majetek, ale i způsobit těžkou újmu na zdraví cestujícím. To však obžalovaní odmítli.

Jízdenku koupil na falešné jméno

Podle své verze Ponomarev nálož zkonstruoval na objednávku muže, který si ji měl v Bulharsku vyzvednout – a údajně použít v rámci pojistného podvodu k zapálení svého domu v Srbsku. A proč cizinec nevyužil autobus svého otce? Obžalovaný k tomu uvedl, že s tátou neměli dobré vztahy. Naložení pak zajistil Ševčík, který 16. května 2015 v Praze nastoupil do autobusu s jízdenkou (koupenou předem na falešné jméno) platnou až do cíle cesty – nicméně během zastávky v Brně zmizel. 

Autobus mu ujel 

V autobuse nechal jen sportovní tašku obsahující výbušný systém. U soudu přiznal, že za peníze měl převézt tašku, o jejíž obsah se nezajímal. A proč se v Brně vytratil? Prý neutíkal; vystoupil proto, že se mu udělalo špatně. Autobus mu ujel, zatímco se šel opláchnout. V případě uznání viny ve smyslu obžaloby může být za pokus o obecné ohrožení ve hře až 15 let odnětí svobody.