Každý „dobrý” nápad se jeho tvůrcům asi vždy zpočátku jeví jako skvělá zábava. Možná právě tak to vnímala i parta mladíků, která se rozhodla vyrobit atrapu výbušného systému a umístit ho ve veřejném prostoru.

Ke klíčové události došlo v podvečer 26. února, kdy jeden ze skupinky výtečníků umístil falešný nástražný výbušný systém, pečlivě naaranžovaný ve sportovní tašce, pod lavičku v hale pražského Masarykova nádraží. Chvíli ještě poseděl a potom nenápadně nádraží opustil.   

Nádraží bylo evakuováno

Zanedlouho si tašky, z které čouhaly barevné dráty všimla jedna z cestujících a nález ohlásila na linku 158. Policisté na nic nečekali a provedli veškerá bezpečnostní opatření. 

Podezřelý mladík umístil tašku s atrapou bomby pod lavičku na Masarykově nádraží. | Video: Policie ČR

Bylo evakuováno nádraží, přerušeno vlakové spojení, odkloněna tramvajová doprava a uzavřeny přilehlé ulice. To vše trvalo přes hodinu, než přivolaný pyrotechnik zařízení prozkoumal a s určitostí potvrdil, že se jedná o atrapu. 

Mladík se k činu přiznal

„Událost si na místě převzali kriminalisté a začali ji prověřovat pro podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. Prověřováním a vyhodnocením zajištěných poznatků a stop získali informace, které je koncem června přivedly k několika podezřelým mladíkům,” sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský. 

„Při výslechu se jeden z nich přiznal, že tašku pod lavici umístil on a také, že atrapu sestrojil se svými kamarády doma. Tam také vymysleli, kam ji umístí a pak budou sledovat, co se bude dít,” dodal mluvčí. 

Kdyby jejich nápad neměl tak vážné důsledky, možná by mohl být považován jen za hloupou klukovinu. Takhle ale může osmnáctiletý podezřelý mládenec, který atrapu donesl na nádraží, skončit až na dva roky za mřížemi.