Nebylo to 12 vloupání se škodou vyčíslenou na 400 tisíc korun, jak kriminalisté III. bilancovali v prosinci (ovšem s upozorněním, že zdaleka nejde o číslo konečné, protože se při domovní prohlídce našly i věci pocházející z ještě nenahlášených skutků), ale po rozšíření obvinění se počet vykradených aut vyšplhal na 22 a vyčíslená škoda se přiblížila k milionu.
Takové jsou zlodějské účty muže podezřelého z toho, že dokázal obalamutit elektroniku aut, na jejichž proslídění dostal zálusk. Pomocí speciálního použití dálkového ovladače k jinému vozu dosáhl toho, že řidiči odcházeli od svých aut s představou, že mají zamčeno – nicméně ve skutečnosti vůz zůstával volně přístupný: uzamykání se neaktivovalo. Auto pak bylo vykradené – ovšem nepoškozené; bez sebemenších známek násilného vniknutí.
Raději zásahová jednotka
Takto podezřelý podle zjištění detektivů postupoval opakovaně, a to od loňského jara do podzimu; zadržen byl po delším sledování, v jehož rámci se podařilo nashromáždit důkazy, 13. října. Klec spadla odpoledne v herně v Praze 3, a to za účasti zásahové jednotky – kvůli obavám, že již několikrát trestaný recidivista by mohl být ozbrojen. U sebe zbraň neměl, při domovní prohlídce se ale našla plynové pistole.
Usilovnou a trpělivou prací při dokazování dokázali detektivové objasnit větší počet skutků přisuzovaných 31letému muži – a mimo jiné vyřešit i jednu krádež s pucem výjimečnosti a s mimořádnou škodou, připomněl v neděli Jan Daněk z ředitelství pražské policie. Z jednoho z vykradených aut se ztratil speciální měřidlo za téměř 300 tisíc korun. Dobře to ovšem dopadlo: zařízení se podařilo policistům zajistit – a následně i vrátit majiteli.
Kořist: peněženky i elektronika
V dalších případech si zloděj odnášel především peněženky – nejen s penězi, ale často i s doklady a platebními kartami (přičemž v jednom případě se mu podařilo uskutečnit výběr z bankomatu; obohatil se tak o další desetitisíce. Kořistí se rovněž stávala drobná elektronika. „Zloděj ale nepohrdl například ani tabletem, elektrickými klávesami nebo notebookem," připomněl Daněk již v prosinci, kdy detektivové měli uzavřenu teprve část případu.
Nyní je podezřelý podle jeho slov ve vězení; odpykává si 14měsíční trest za jinou majetkovou trestnou činnost. Dá se ale tušit, že k pomyslnému stříhání metru v rámci odpočívávání dnů, které ho ještě dělí od svobody, má dotyčný ještě hodně, ale opravdu hodně daleko.
„Za krádeže, které objasnili kriminalisté III. policejního obvodu, se spácháním značné škody muži hrozí až osmiletý pobyt za mřížemi," naznačil Daněk, že doba pobytu ve vězení se může citelně prodloužit. Loni v prosinci, kdy byl podezřelý na svobodě a policisté podávali státnímu zastupitelství podnět k podání návrhu na vzetí do vazby, o něm Daněk hovořil jako o „nezaměstnaném narkomanovi", u kterého hrozí, že v páchání trestné činnosti bude pokračovat.
Podezřelý blokující uzamykání zaparkovaných aut přehlušením signálu dálkového ovladače je sice za mřížemi, avšak využít technicky nijak náročné finty by se mohl snažit někdo další. Vyplatí se proto při použití dálkového ovladače sledovat, zda auto opravdu reagovalo typickým zvukem a probliknutím směrovek – a ještě lépe přímo zkontrolovat, zda je vozidlo opravdu uzamčeno.
Výhrady k nečinnosti akci málem zmařily
Žena, která patřila k obětem vykradače aut řádícího bez poškození vozidla, málem zmařila dopadení podezřelého. Zdálo se jí totiž, že je policie v její věci nečinná – a tak se s kritikou a i v rámci snahy přitáhnout ke „svému" případu větší pozornost (a vlastně i varovat ostatní řidiče) obracela na své okolí.
Kriminalisté, kteří na případu pracovali, pak zůstali vysloveně zaskočeni, když se na veřejnosti objevily velmi podstatné údaje o podezřelém, které měli k dispozici – včetně jeho fotografie a registrační značky auta, které používal k přesunům na místo činu.
V té době už totiž dotyčného sledovali – zatím ale neměli důvod zasáhnout. Stále byli ve fázi shromažďování důkazů, které budou nejenom důvodem k zadržení, ale také obstojí při následném soudním jednání.
Hned je napadlo, že tohle může být konec – a objasnění případu může být zmařeno. K tomu prý nedošlo jen shodou okolností. Ovšem přímo na základě této konkrétní zkušenosti policie připomíná: mlčeti zlato.
Ne vždy je pokus o informování veřejnosti na sociální síti přínosem pro policisty, kterým taková reakce může zmařit jejich úsilí trvající i několik měsíců. A pachateli pomůže, aby se vyhnul trestnímu stíhání, protože je varován, upozorňují detektivové. Přímo v souvislosti s tímto případem hovořili o „házení klacků pod nohy", které „není přínosem" – a rozhodně podobný postup nelze doporučit.
Čtěte také: Polonahý muž kradoucí auto strážníkům neutekl