„Takto nám kdosi v noci 'ozdobil' sochu Winstona Churchilla,“ uvedla oficiální facebooková stránka Prahy 3. Na případ na sociálních sítích upozornil jako jeden z prvních poslanec hnutí ANO a místní opoziční zastupitel Petr Venhoda s výmluvným popiskem „Grrr!“. Vedení městské části povolalo před budovu Vysoké školy ekonomické (VŠE) pracovníky z radničního projektu Čistá trojka, který se snaží, aby v ulicích Žižkova a okolí nebyl nepořádek. 

„Od dopoledních hodin se pražští policisté zabývají případem poškození sochy sira Winstona Churchilla v Seifertově ulici v Praze 3. Zatím nebyla stanovena výše škody, ani právní kvalifikace skutku,“ napsala na twitterový účet pražská policie. Podle informací Pražského deníku jsou v okolí kamery, takže by teoreticky mohlo být snadné dohledat „autora“. Policisté už záznamy prověřují. Po obědě už byla socha v původním čistém stavu. Náklady radnice se pohybují kolem tisíce korun.

Lidé jsou zvěř, zní ohlasy

„Lidi jsou vážně zvěř. Prasata! Sekat ruce,“ reagují občané Prahy 3 v internetových diskuzích. Určitá část příspěvků však akt vandalismu částečně schvaluje a připomíná Churchillův výrok: „Nenávidím Indy, jsou to bestiální lidé s bestiálním náboženstvím.“ Pochází z doby, kdy Indie ve čtyřicátých letech minulého století bojovala pod vedením Mahátmou Gándhím proti koloniální nadvládě Velké Británie. V roce 1937 bývalý premiér řekl Královské komisi pro Palestinu, že odmítá uznat provinění vůči americkým Indiánům či původním obyvatelům Austrálie. „Jednoduše byli nahrazeni silnější, vyspělejší a moudřejší rasou,“ prohlásil.

Podle některých historiků Churchill věřil v rasovou hierarchii a národ Britů viděl na samé špici darwinistického žebříčku. Na jeho kontroverzní úlohu v dějinách na začátku roku 2016 narážel také mladý sochař Nicolas Prokop, který umístil na sochu Winstona Churchilla na Žižkově africkou masku, štít a kopí. Instalaci nazval Černá kůže. Oponenti však i nyní připomínají, že Churchill pomohl k porážce nacistického německa v čele s Adolfem Hitlerem, jehož xenofobní názory vedly k holokaustu.

Paradoxem je, že na místě Churchillova památníků, který odhalil k 20. výročí sametové revoluce tehdejší prezident Václav Klaus, stávala od roku 1977 až do pádu komunistického režimu monumentální socha Antonína Zápotockého. Někdejší hlava státu totiž byla od roku 1945 předsedou Ústřední rady odborů – a odboráři sídlili do nedávna v žižkovském mrakodrapu s dnešním názvem Dům Radost.

„Památník věnovaný místnímu politikovi, který se přímo či nepřímo podílel na zavádění všech forem poúnorového teroru, byl nahrazen pomníkem globálně působícího koloniálního tyrana, zodpovědného za nejhorší excesy závěrečné fáze britského impéria,“ napsal levicově zaměřený web A2larm.cz s dovětkem, že Churchill nikdy hlavní město nenavštívil. Jméno významné postavy historie však nese i sousední kancelářský a bytový komplex včetně obchodní pasáže. 

Ptáček: Sochu budeme mýt až do zblbnutí

Obyvatelé Prahy 3 se nyní bojí, aby se z parčíku před VŠE nestalo jakési „poutní místo“ protestů levicových či pravicových extremistů. Opakující se ničení sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády bylo impulsem zastupitelů Prahy 6, aby Koněva odstranila. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) kvůli ruskému hněvu musel mít opakovaně policejní ochranu. Kauza se promítla i do diplomatických vztahů a vyhoštění dvou pracovníků ruské ambasády.

„Sochu na náměstí rozhodně necháme a bude ji mýt až do zblbnutí,“ komentoval aktuální dění žižkovský starosta Jiří Ptáček (TOP 09). Podle policie hrozí za počmárání Churchilla až tříletý trest odnětí svobody za poškozování cizí věci.

Nápis „Black lives matter“ odkazuje na hnutí protestující proti policejního násilí a rasismu vůči černochům v USA. Na jeho podporu se v souvislosti se smrtí Američana George Floyda konaly o víkendu po celé Evropě (včetně Prahy) demonstrace. Stejné heslo jako na Žižkově bylo nasprejováno i na Churchillovu sochu v Londýně. Jinde se pomníku kolonizátorům rovnou odstraňují.