Honička se rozpoutala necelé dvě hodiny po půlnoci, kdy hlídka pohotovostní motorizované jednotky zaměřila svou pozornost na mercedes projíždějící v centru Prahy Wilsonovou ulicí. Tohle auto se ve ztemnělých ulicích nedalo přehlédnout nejen kvůli světlé barvě; policisty upoutalo hlavně rychlou a dravou, dalo by se říci až agresivní jízdou. Ani pokyn k zastavení nebyl pro šoféra signálem k tomu, aby dupl na brzdu.

Naopak; ještě více přišlápl plyn. „Ve své agresivní jízdě přitvrdil. Před policisty ujížděl ulicemi Na Smetance – Polská – Budečská – Slezská – Francouzská – Krymská – Košická," konstatovala policistka Martínková. Uprchlík před policisty uháněl červená nečervená, opakovaně najížděl do protisměru – a nezklidnily ho ani nárazy do zaparkovaných aut, když ve své zběsilosti nezvládal řízení.

Konec šílené jízdy přinesla teprve bouračka v ulici U Vršovického nádraží. Uprchlík narazil do tří zaparkovaných aut – a navíc mu policisté zablokovali cestu služebním vozem. Dále jet už tedy nešlo. Řidič však odmítal vylézt od volantu, a tak ho policisté museli vytáhnout z auta silou. Ukázalo se, že jde o 20letého mladíka.

Dechová zkouška

Řidič mercedesu pochopitelně poté neunikl orientačním zkouškám na přítomnost alkoholu a drog – a obě vyšly pozitivně. Nadýchal bezmála dvě promile a tester naznačil, že by se mohlo navíc jednat k konzumenta kokainu. Ten vzhledem k ceně i svému renomé bývá u nás považován za drogu vyhledávanou především lidmi, kteří se řadí k takzvané „lepší společnosti".

O takovémhle zařazení ovšem policistka Martínková nehovořila. Dotyčného zaškatulkovala do úplně jiné společnosti: mezi „piráty". Mladík byl podle jejích slov zadržen, načež se ho ujali dopravní policisté. Ti ho nejprve zavezli k lékařskému vyšetření a pak na služebnu, kterou opustil lehčí o řidičský průkaz.

Výměnou za zadržené oprávnění k řízení si odnesl záznam o zahájení úkonů trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Pokud věc dospěje až k soudu a ten by rozhodl o vině, mohl by rozhodnout o pobytu za mřížemi až na tři roky.

Věc se ale neomezí na řešení jediného deliktu. Policisté z oddělení dopravních nehod se případem dále zabývají, připomněla v úterý Martínková. „Nyní čekají na výsledky lékařského vyšetření – a také na vyčíslení škody způsobené na celkem deseti poškozených vozidlech," konstatovala.

Čtěte také: Honička se zloději v lese skončila namířenou pistolí