Verdikt zatím nepadl a Berdych, který podle slov advokáta Jaroslava Ortmana má na svobodě zajištěno bydlení u přítelkyně i práci skladníka, má jedinou jistotu: za mřížemi pobude nejméně do 11. března.

Předseda senátu Kryštof Nový jednání odročil, protože státní zástupkyně překvapivě a až v pondělí, tedy na poslední chvíli, podala námitku podjatosti. Výhrady má právě vůči tomuto soudci a žádá předání věci jinému senátu. Rozhněvaný Ortman míní, že tak postupovala účelově, aby mařila jednání; právník tedy chce uplatnit námitku podjatosti zase vůči žalobkyni.

„Absurdní; nechápu, o co jí jde," hodnotí obhájce krok státní zástupkyně a připomíná, že loni Nový v souladu s jejím stanoviskem pustit Berdycha na svobodu odmítl. S argumentem, že nelze dospět k závěru, že by takový zločinec jako on žil řádným životem a odolal pokušení pokračovat v páchání trestné činnosti.

Na základě úspěšného odvolání k pražskému městskému soudu se však šestý obvod (podle místní příslušnosti ruzyňské věznice) musí žádostí zabývat znovu.

Za mřížemi se Berdych údajně změnil

Berdych, který z členů gangu odhaleného v roce 2004 zůstává poslední vězněnou osobou, naopak tvrdí, že se za mřížemi změnil a nadále chce žít řádným životem; odsezení více než dvou třetin vyměřeného trestu pro něho znamenalo velké poučení. Proměnu z grázla ve slušňáka.

Ortman Deníku zdůraznil, že klient za mřížemi seká latinu; nemá žádný kázeňský trest, zato desítky odměn. Mimo jiné pomohl odsouzenému, který chtěl spáchat sebevraždu, a zabránil rvačce mezi vězni. Dokonce už „venku" byl, když od ředitele věznice dostal kázeňskou odměnu v podobě krátkodobého pobytu na svobodě.

Ortman také zdůrazňuje, že kdyby Berdych nespolupracoval s vyšetřovateli, zločiny gangu, páchané již od roku 1995, by se vůbec nepodařilo rozkrýt.