Zprvu to ovšem vypadalo, že navrch bude mít útočník, který do baru vtrhl v půl šesté ráno. S pistolí v ruce a maskován gumovou maskou s otvory pro oči. Jak v úterý uvedla Eva Stulíková z ředitelství pražské policie, loupež se zprvu odehrávala podle scénáře typického pro obdobné události. Pachatel si barmance řekl o peníze. Žena ale opáčila, že žádné nemá. Lupič poté udeřil důrazněji – ale nakonec prohrál. „Barmanku chytl za kapuci a dostrkal až za bar, kde jí vyhrožoval fyzickým násilím. V jedné chvíli ji chtěl udeřit zbraní, ona se ale bránila, chytla jej za ruku a strhla na zem. Poté s ním došla až ke dveřím, kde mu z hlavy částečně strhla masku. On si ji ale natáhl zpět – a z baru utekl,“ popsala policistka Stulíková děj, který zachytily i bezpečnostní kamery v baru.

Nejpodstatnější pro vyšetřovatele je ovšem výpověď přepadené barmanky. Ta sice viděla pachatelovu tvář jen na pár okamžiků, podobu lupiče ale dokázala detailně popsat. S její pomocí vznikl také identikit – a právě na ten policejní detektivové hodně spoléhají. Očekávají, že podle pravděpodobného portrétu pachatele by mohl někdo poznat, o koho jde, a poradit vyšetřovatelům, kde ho hledat. Jakékoli informace přivítá policie na lince 158.

Hrdinství = riziko

Barmanka sice dokázala lupiče zahnat a peníze ubránit, policisté ale varují: ne vždy to dopadne podobně a pachatel, který se v přepadené provozovně setká s odporem, nakonec uteče. Může se zachovat i cela jinak – a následky mohou být tragické! Rada kriminalistů pro podobné případy se proto shoduje s doporučením, které dostávají pro podobné případy například zaměstnanci bank, pošťáci nebo pracovníci na čerpacích stanicích spadajících pod velké řetězce benzinových pump. Nejvhodnější – a zejména nejbezpečnější pro oběti – je v takových případech neklást odpor a pachateli v jeho požadavcích raději vyhovět. Výrazně se tak sníží riziko zranění, případně i vážnější újmy na zdraví.