Na dotyčné hlídka v centru metropole kápla v pátek odpoledne při řešení běžného dopravního přestupku, připomněl ve středu Jan Čihák z centrály městské policie. Konkrétně šlo o nerespektování zákazu vjezdu do pěší zóny na Václavském náměstí. Řidič chybu uznával a proti uložení pokuty neprotestoval. Ano, zaplatí ji na místě – jen u sebe nemá dost peněz. Společně s přáteli si proto dojde vybrat hotovost k nedalekému bankomatu.

Autohlídka se vydala na místo, aby dořešila přestupek 

Uplynulo pět minut, deset – a nikdo se nevracel. Po půlhodině už bylo zřejmé, že tady něco nehraje. Strážníci, jimž zůstaly v ruce šoférovy doklady, tedy opuštěnému autu nasadili botičku.

Minulo pak ještě pár hodin, než se věci daly do pohybu. Až po sedmé večer přišla telefonická žádost o odstranění botičky. „Na místo se tedy vydala stejná autohlídka, aby přestupek dořešila," poznamenal Čihák.

Strážníci volali do půjčovny 

Nebylo možno přehlédnout, jak nervózní jsou řidič i jeho spolujezdci. A nejen to! Auto, pocházející z půjčovny v Bratislavě, ne a ne nastartovat. Další signál, že možná jde o víc než jen o porušení zákazu.

Strážníci proto do půjčovny zavolali. S jednoduchým dotazem. Máme tady vaše auto a toho a toho řidiče. Půjčovali jste mu tenhle vůz? Odpověď vlastně nepřekvapila: auto bylo zapůjčeno jinému muži – a ten nahlásil jeho krádež. V Brně.

Policie nalezla u mužů baterky s paralyzéry 

Bylo tedy zřejmé, že autem, jímž trojice přijela z Brna do Prahy, už dotyční metropoli neopustí. Než si pro ně přijeli brněnští kriminalisté, měli postaráno o nocleh v policejní cele.

Tenhle transport se však neobešel bez rozruchu. Nejprve hlídka při bezpečnostní prohlídce nalezla u dvou mužů baterky s paralyzéry – a také další věci, které u sebe lidé obyčejně nenosí.

Odcizené auto. | Video: Městská policie Praha

Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu 

„Několik šroubováků, jednorázové rukavice, masku postavy z Hvězdných válek a kleště," vypočetl Čihák. Jednoho z mužů navíc strážníci zpacifikovali a nasadili mu pouta, když začal vyvádět: choval se agresivně, hrozil, že si ublíží – a skutečně se pokusil udeřit hlavou do dveří služebního vozidla.

To, že řidič, který na sebe upozorní přestupkem, je následně podezřelý ze spáchání trestného činu, není pro pražské strážníky výjimečné. Setkávají se s tím téměř denně. Zpravidla se však jedná o šoféry, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, řidčeji také drog.

Čtěte také: Při vloupání nic nezmizelo, škoda je dvacet tisíc korun