Šlo o půjčování aut, s nimiž pachatelé odjížděli z různých půjčoven po celé Praze – jaksi je už ale zapomněli přivézt zpět. „Napůjčovali si a nevrátili vozidla za téměř čtyři miliony korun," poznamenal Hulan.

Půjčovny na území metropole podle jeho slov dotyční střídali, jedno ale mělo sedm jejich zaznamenaných skutků společné: téměř výhradně se zaměřovali za vozy české provenience. Převážně šlo o novější či zcela nové Škody Octavia.

„Při zápůjčkách se vždy snažili působit jako hodnověrní a solidní zákazníci, kdy nebylo výjimkou, že půjčovné zaplatili v plné výši již při převzetí vozu. To ale bylo naposledy, kdy oprávnění majitelé své vozidlo viděli," připomněl policista s tím, že auta putovala z Prahy na východ; přes Slovensko dále na Ukrajinu. A tam – tam se po nich takzvaně slehla zem.

Podvodníci používali bílé koně

Jako hlavní pachatele detektivové odhalili a v polovině prosince také zadrželi dvojici mužů – 43letého Čecha a 32letého Uzbeka – kteří podle jejich zjištění všechno organizovali. Dostat se jim na kobylku ale nebylo jednoduché. Sami totiž do půjčoven nechodili; k vyzvedávání aut používali takzvané bílé koně.

Jako nastrčení zákazníci, kteří vozidla v půjčovnách přebírali na své doklady, jim vždy posloužili cizinci; občané Slovenska, Maďarska nebo Ukrajiny. Ti působili dojmem nejenom solventním, ale také důvěryhodným dojmem.

To, že zdání klame a šaty člověka rozhodně nedělají, se ale ukázalo následně: od chvíle, kdy koncová světla odjíždějícího vozu zmizela z dohledu, se zákazníci půjčoven stali zcela nekontaktními…

Údajní organizátoři, kterým v případě uznání viny soudem hrozí za podvod až osmileté tresty, skončili ve vazbě. O jejich aktivity se ale kriminalisté nadále intenzivně zajímají. Teprve další prověřování totiž ukáže, zda toho nemají na svědomí víc. „V tuto chvíli nelze vyloučit jejich další jiné protiprávní jednání," připomněl Hulan.