Hození čtyř zápalných láhví z loňského 7. června na vilu ministrovy rodiny v Suchdole (kde v té době spali tři lidé, avšak Stropnický ani jeho manželka Veronika Žilková a devítiletá dcera nebyli v době nočního útoku přítomni; zdržovali se na chalupě) obžaloba souzenému cizinci u pražského městského soudu neprokázala.

Ševcov údajně jen natáčel dění 

Jediný nepřímý důkaz v podobě pachové stopy na jedné z láhví hozených na dům k uznání viny nestačil. Ševcov, který odmítá, že by měl s ohnivým útokem cokoli společného, navíc vysvětloval, že flašky se skutečně mohl dotknout, když prohlížel odpadky v popelnicích a hledal zbytky ještě použitelného jídla; panovaly ostatně i dohady kolem věrohodnosti pachové stopy sejmuté z nádoby s výrazně páchnoucí hořlavinou.

Městský soud v Praze ho nakonec potrestal jen za podíl na sprejování nápisu na zeď areálu ruzyňské věznice. Zatímco podle obžaloby na místě hlídal a slovně povzbuzoval známého stříkajícího anarchisticky laděné heslo, Ševcov u soudu prohlašoval, že jen dění na místě natáčel – v čemž nespatřuje nic trestného – a skutku nijak nenapomáhal.

Ševcov se brání dovoláním 

Dvacetiletému cizinci, za něhož se otevřeně postavili nejen aktivisté, ale i vyučující z Karlovy univerzity, kde radikál z Ruska studuje etnologii, nejprve městský soud v dubnu uložil vyhoštění na dva roky, tohle rozhodnutí však odvolací senát Vrchního soudu v Praze zrušil a pravomocně vynesl nový verdikt: na tři roky mu zakázal účast na manifestacích, demonstracích, pochodech a veřejných shromážděních. Právě proti tomu se nyní Ševcov brání dovoláním.

Že je ve veřejném vyjadřování svých názorů aktivní, potvrzuje nejen jeho docházka k městskému soudu, kde v uplynulých měsících z lavic pro veřejnost sledoval hlavní líčení s levicovými aktivisty (nepřehlédnutelný byl na jednání se ženou obžalovanou z útoku na policistu při demonstraci i při projednávání případu údajných příprav žhářského útoku na vlak) ale jasnou řečí hovoří i okolnosti jeho zatčení v souvislosti s kauzou ministrova domu: po vyhlášení celostátního pátrání ho zadrželi policisté v Brně přímo při tamější demonstraci.

Čtěte také: Soud zamítl návrh likvidátora na insolvenci Harvardského holdingu