Ignačák soudu předložil písemný slib, záruku svojí sestry a návrh, že by pravidelně docházel k probačnímu úředníkovi. „Nabízené záruky soud nepovažuje za dostatečné," uvedla soudkyně Hana Hrnčířová při zdůvodnění, proč jej ponechala ve vazbě.

Obžalovaný do zahraničí nechce utéct

Ignačák předtím odmítl, že by chtěl utéct do zahraničí. „Nemám v nejmenším úmyslu mařit další soudní líčení," řekl soudu Ignačák. Po případném propuštění na svobodu chtěl odjet k sestře do Olomouce a pracovat u bratra.

„Je pro mě zarážející, že kontakty v zahraničí nevyužili ostatní obvinění, kteří jsou na svobodě a k soudu chodí," podotkl při zdůvodňování návrhu jeho advokát Ondrej Štefánik.

Soud už kauzu projednává druhý den

Státní zástupce Vladimír Pazourek byl proti tomu, aby Ignačák vazbu opustil. Dál podle něj trvají obavy z útěku. Podle něj má kontakty v různých anarchistických organizacích včetně zahraničních. „Doteď se nic nepotvrdilo. Jediným důvodem, proč jsem ve vazbě je to, že mi hrozí vysoký trest," uvedl Ignačák.

Soud se ve středu kauzou zabýval druhý den, kromě rozhodnutí o vazbě projednával pouze listinné důkazy. Anarchisté obžalobu odmítají, cítí se nevinní. Kauzu považují za výsledek policejní provokace.

Útok prý neplánovali 

Tvrdí, že žádný útok zápalnými lahvemi neplánovali. Třem z pěti obviněným hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Zbývající dvě ženy před soudem stanuly kvůli tomu, že o plánech skupiny věděly a nenahlásily to policii.

Ve vazbě ze všech obžalovaných zůstává pouze Ignačák. Osm měsíců v cele byl také Petr Sova, jehož obžaloba označuje za hlavní postavu celého případu.

Justiční chyba 

Na svobodu se dostal na začátku loňského prosince kvůli justiční chybě. Žalobce tehdy nepodal včas návrh na ponechání obviněného ve vazbě, kde byl rovněž kvůli obavám z útěku.

Za propuštění vazebně stíhaného muže několikrát protestovalo anarchistické hnutí v okolí pankrácké věznice. Radikální část anarchistického spektra jako nesouhlas s uvězněním také několikrát zapálila policejní auta.

Obžalovaní však odmítají, že by patřili do radikální části anarchistického spektra. Tvrdí, že jejich skupina odsuzuje násilí.

Čtěte také: Městský soud v Praze projednává kauzu údajného plánování teroristického útoku