Někdejšího pražského městského strážníka Milana Pavlisev pátekměstský soud v Praze shledal vinným z vraždy amerického občana Michaela M. Soudce Bohuslav Horký ho poslal na deset let do vězení. Rozsudek ale není pravomocný a obhajoba zvažuje odvolání.

Státní zástupce žádal trest vyšší. Soud však přihlédl k tomu, že se Pavlis k činu doznal, a také že projevil lítost nad tím, co spáchal. „Nechtěl jsem ho zabít,“ řekl Pavlis u soudu ve čtvrtek.

Závěrečné stání a čtení rozsudku provázely všeobecné emoce v jednací síni. Ani Pavlis nikterak nezakrýval, že rozsudek je pro něj velkou osobní tragédií.

Ještě ve čtvrtek se ale hájil tím, že jedna v sebeobraně a dokonce naznačil, že potyčku vyprovokoval zemřelý Michael M. Údajně Pavlise udeřil teleskopickým obuškem do hlavy.

Teprve pak prý Pavlis vytáhl nůž a protože byl opilý, zasadil cizinci tři bodné rány. Mířily do zad, stehna a třetí, smrtící, zasáhla srdce. „Bál jsem se o život,“ řekl Pavlis.

Žaloba však trvala na tom, že tím, kdo incident vyprovokoval byl právě obžalovaný.

Podle dřívějších zjištění Deníku měl bývalý strážník v inkriminované době přes dvě promile alkoholu v krvi. K tragédii došlo v noci na třicátého ledna v Českomoravské ulici poblíž Sazka Areny.

Opilý Pavlis, toho času příslušník pražské městské policie, vracející se z oslavy slovně napadl cizince Michaela M., který se zrovna ukládal ke spánku ve svém voze. Strážník měl dojem, že se tím Američan dopouští přestupku. Došlo k ostré slovní přestřelce, která skončila smrtí Michaela M., civilního zaměstnance americké ambasády v sousedním Německu.