Mimo jiné bylo zkontrolováno 212 nákladních vozidel českých dopravců a 198 zahraničních dopravců, připomněla policistka Jana Šteinerová. Výsledky asi leckoho překvapí. „V 59 případech bylo zjištěno porušení zákona – a třem řidičům byla zakázána další jízda," konstatovala Šteinerová. Dva šoféři měli podle jejích slov upito, u pěti policisté odhalili nesprávné používání tachografů, hned 16 nedodrželo bezpečnostní přestávky a dobu řízení – a u pěti dalších se přišlo na neoprávněnou manipulaci s kontrolním zařízením a paměťovými kartami. „Dále u 31 nákladních vozů byl nevyhovující technický stav a ve dvou případech byl nesprávně zajištěn náklad při přepravě," poznamenala Šteinerová. Čtyři řidiči nákladních aut nepoužili bezpečnostní pásy, další čtyři neměli v pořádku dokumenty řidiče. Z poněkud jiného soudku je pak odhalení kamionu převážejícího kořist z krádeže. Na dálnici D5 policisté v pátek odpoledne zastavili soupravu mířící z Německa dále do ciziny, jejíž rumunský šofér převážel tři nové traktory ukradené v Německu; jejich hodnota se vyšplhala dohromady na 8,5 milionu korun.

Podstatně líp dopadli autobusáci. Z nich se kontrolám podrobilo 15 řidičů vnitrostátní dopravy a devět na mezinárodních linkách. Neprošel z nich jediný, jehož proviněním se stalo nedodržení doby odpočinku. Ani to ale není maličkost – unavený šofér představuje hrozbu jak pro vlastní pasažéry, tak pro ostatní účastníky silničního provozu!

Policisté, jichž se do dopravní akce v rámci celého středočeského regionu ve dně i během noci zapojilo celkem 161 (včetně posádek rychlých passatů a superbů, nasazených především na rychlostních komunikacích), se ale nezaměřili jen na řidiče z povolání. Dohromady zkontrolovali 685 motorových vozidel.

Celkovou bilancí akce je 198 zjištěných přestupků, z nichž 164 bylo vyřešeno na místě uložením blokové pokuty v celkové výši 135 400 Kč; dalších 34 prohřešků se bude řešit ve správním řízení. Mezi odhalenými proviněními nechybí 20 případů nepoužití bezpečnostních pásů, 17 překročení rychlosti či nalezení devíti aut bez dálničních známek. Tři řidiči si před jízdou přihnuli alkoholu, dva se posilnili drogami. V rámci policejní akce, v jejíž síti mimochodem uvízl i jeden cyklista, se dále podařilo dopadnout dva pachatele trestné činnosti a najít tři kradená auta.