Z aktuálních statistik Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyplývá, že mladých alkoholiků či toxikomanů je čím dál víc. Za léčbu dětí a mladistvých, kterým ještě nebylo osmnáct let, loni VZP vydala 19,1 milionů korun, což je historicky nejvyšší částka. Více než polovina z nich měla problémy s alkoholem, následují závislí uživatelé marihuany či pervitinu.

Mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová uvádí s odkazem na tiskovou konferenci národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové, že první zkušenost s opilostí má u nás už v jedenácti letech každé desáté dítě. Ve věku třinácti let je to už polovina a třetina patnáctiletých byla opilá dokonce opakovaně.

Nejen kluby a bary, ale i parky

Právě poslední školní den bývá počet nezletilých pod vlivem alkoholu ještě vyšší. Po vysvědčení mnohdy nastává převoz do nemocnice kvůli akutní intoxikaci. „Letos se hlídky strážníků zaměří na zvýšenou kontrolu požívání a podávání alkoholu dětem a mladistvým. Středem jejich pozornosti nebudou jen zábavní kluby, bary a restaurace, ale také parky v okolí škol a další odpočinkové oblasti, kde se nezletilí po vyučování scházejí, mnohdy s lahví alkoholu v ruce,“ informovala mluvčí Seifertová.

Strážníci z metropole také apelují na zvýšenou opatrnost řidičů, protože kvůli blížícím se prázdninám i horkým dnům se snižuje pozornost dětí pohybujících se po ulicích. „V myšlenkách už jsou jinde,“ potvrzuje Seifertová. Příslušníci městské policie tak budou dohlížet na bezpečnost provozu u základní škol i dalších vzdělávacích institucích.

„Pokusme se důslednou kontrolou snížit počty smutných statistik,“ vyzývají pražští strážníci. Podle tiskové zprávy z minulého týdne do společné akce zapojily také městské policie v Brně, Českých Budějovicích, Havířově, Hradci Králové, Kladně, Mostě, Mladé Boleslavi, Ostravě, Plzni, Přerově, Teplicích, Ústí nad Labem a Zlíně.