Policejní akcí vyvrcholil případ s krycím názvem „Promítač“, na němž pracovali kriminalisté druhého oddělení hospodářské kriminality z třetího policejního obvodu od loňského května na základě oznámení od České protipirátské unie. Pražská policie podle mluvčího Jana Daňka podezření potvrdila.

Pražská policie ve spolupráci se zásahovou jednotkou při akci „Promítač“ zadržela tři filmové piráty. | Video: Policie ČR

„Tři podezřelé osoby v době od října 2014 do prosince 2018 nabízeli prostřednictvím internetových stránek celkem 863 filmů a seriálových sérií. To vše bez předchozího souhlasu nositelů práv k audiovizuálním dílům,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí Daněk s tím, že podezřelí získávali peníze z reklam na internetových stránkách, kde nabízeli filmy a seriály k on-line shlédnutí. „Jejich zisk v celkovém součtu dosáhl cirka dvě stě tisíc korun,“ dodal Daněk.

Pražská policie zveřejnila rovněž video ze zadržení, které probíhalo v součinnosti se zásahovkou, protože nebylo vyloučeno, že cizinci mohou být ozbrojení. „To se nakonec nepotvrdilo a zadržení proběhlo v klidu,“ informoval policejní mluvčí Daněk. Při dvou domovních prohlídkách kriminalisté zajistili výpočetní techniku a paměťová média, která podle nich sloužila k trestné činnosti.

"Škoda, která vznikla poškozeným vlastníkům autorských práv, byla vyčíslena na více než sedm milionů korun. Bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi, za což v případě odsouzení hrozí až osm let odnětí svobody,“ řekl mluvčí pražské policie a doplnil, že stíhání je vedeno na svobodě. Podnět na návrh vzetí do vazby totiž akceptoval státní zástupce, ale soud jej zamítl.