Soud, který po vyhodnocení důkazů a policejních odposlechů neměl o její vině pochybnosti, také právničce vyměřil 10letý zákaz výkonu funkce advokátky – a společně s další spolupachatelkou jí nařídil zaplatit poškozeným 3,4 milionu korun.

Falešné listiny

Jednání, které ve čtvrtek posoudil a odsoudil trestní senát Tomáše Kubovce, se obžalovaná měla dopouštět před šesti lety. Na počátku roku 2010 navštívila jako opatrovnice v sanatoriu na Benešovsku 86letého seniora trpícího Alzeimerovou chorobou, kde ho podle obžaloby nechala podepsat čisté papíry.

Ty posloužily ke zfalšování kupních smluv, jejichž prostřednictvím převedla část nemovitého majetku na věštkyni Štěpánku Kunstovou (té již před dvěma měsíci soud vyměřil šestiletý trest).

Po mužově smrti v květnu 2010 prý dokonce padělala závěť, a to s cílem převést na Kunstovou zbývající majetek. Zfalšovanou poslední vůli ale napadli skuteční dědicové jmenovaní v dřívějších, pravých závětích. V těch o Kunstové není ani zmínka; zesnulý ji totiž vůbec neznal.

Ve vleku vědmy?

Zatímco žalobkyně Radka Miclíková i soudce Kubovec se kloní k tomu, že právnička Salačová vše vymyslela, připravila, zorganizovala (a nakonec i poučovala spoluobžalované, jak mají vypovídat, když se o věc začala zajímat policie), advokátka se hájila tím, že se ocitla zcela ve vleku ženy, která jí předpovídala budoucnost.

„Je velice působivá," konstatovala, když Kunstovou označila na nebývale schopnou manipulátorku. Znala se s ní prý od roku 2005, kdy si nechala věštit osud během rozhodování, zda má začít pracovat jako advokátka, když měla pocit, že jí k téhle profesi chybí sebevědomí.

Došlo na hrozby

Vedle podvodu a padělání dokumentů se obě ženy před soudem zpovídaly také z vydírání. Jeho obětí se měla stát seniorova přítelkyně, na kterou muž nechal před smrtí přepsat jeden z bytů ve svém vlastnictví: nemovitost v pražských Vršovicích.

Pohrůžky násilím ji měly přimět k tomu, aby podepsala darovací smlouvu ve prospěch Kunstové.

Přiznání kumpánů

Již v prosinci byli nepravomocně potrestáni také spolupachatelé Marek Pavko a Martin Goga. Ti jako svědci podepsali falešnou závěť – a přiznali se, za jakých okolností to bylo.

S přihlédnutím k jejich podílu na trestné činnosti i k tomu, že jejich doznání výrazně napomohlo objasnění skutku, nemají jít do vězení; dostali tříleté podmínky.

S neschopenkou se soud nespokojilVšichni obžalovaní byli původně souzeni společně – případ Michaely Salačové ale soudce Tomáš Kubovec vyloučil k samostatnému projednání. Učinil tak proto, aby zabránil maření hlavního líčení. Došlo k tomu poté, co advokátka na poslední chvíli zaslala neschopenku s tím, že trpěla depresemi.

Pracovní neschopnost ovšem ještě neznamená neschopnost účastnit se hlavního líčení v jednací síni. Soud si vyžádal znalecký posudek, podle něhož je obžalovaná schopná se jednání účastnit. Pokračování v soudním jednání nezabránilo ani to, že Salačová v prosinci vypověděla plnou moc svým advokátům. Soud jí přidělil advokáta ex offo neboli z moci úřední.

Čtěte také: Pohřešované právničce nikdo neublížil, skrývala se u známých