O krádeži handbiku informovali lidé z Ježíškových vnoučat, dobročinného projektu Českého rozhlasu. Švehla, který ochrnul po pádu z kola při triatlonových závodech v devatenácti letech, je podle nich pojem. Stal se prvním Evropanem na vozíku, jenž dokončil nejtěžší triatlon světa - havajský Ironman.

„Jestli si někdo nezasloužil, aby byl okraden, pak je to právě Zbyněk. Je to pro něj obrovská rána. Bez něj jeho sportovní kariéra nemůže pokračovat. Táta dvou dětí, který přes den pracuje a odpoledne trénuje, reprezentuje naši zem na světové úrovni. Inspiruje stovky podobně handicapovaných lidí, jezdí po školách a přednáší dětem,“ uvedla facebooková stránka Ježíškova vnoučata.

Mapa pro vozíčkáře
Magistrát vytvořil pro držitele parkovacích karet ZTP a ZTP/P mapu přístupnosti parkovacích stání. Mapa, která je dostupná online na adrese www.mapapristupnosti.cz zobrazuje, o jaký typ stání se jedná, poskytuje rovněž údaje o bezbariérové přístupnosti stanic metra a železnice. (pk)

„Vyšetřujeme vloupání do vozidla před rodinným domem v Horních Počernicích, zatím neznámý pachatel rozbil zadní okno a ze zavazadlového prostoru odcizil kolo v hodnotě asi 150 tisíc korun,“ potvrdil Pražskému deníku mluvčí pražské policie Jan Daněk s tím, že v případě dopadení hrozí zloději za krádež a poškození cizí věci až pět let odnětí svobody.

Oběť trestného činu pro web Radiožurnálu dodala, že to byla vlastně zbytečná krádež.

„Pro normálního člověka, který může běhat a chodit, je na nic. Ani do sběrného dvora se nehodí, protože je z karbonu,“ uvedl Švehla, kterému se povedlo i přes tělesné postižení čtyřikrát zdolat náročný závod Ironman. Jako první vozíčkář rovněž vyjel havajskou sopku Mauna Kea v nadmořské výšce 4205 metrů.

Podle Švehly se v minulosti už stalo, že vyhozený lup našel kousek od svého bydliště. V něco podobného doufá i nyní, protože na svém kole měl spoustu „vychytávek“, speciálních úprav na míru. Jenže teď bez stroje před blížícím se jarem nemůže na silnice, může pouze trénovat doma na rotopedu. „Stačilo by najít aspoň torzo toho kola, třeba jen rám,“ tvrdí handicapovaný sportovec.

„Pokud někdo objevil toto kolo třeba v bazaru, na internetu či kdekoliv odhozené, ať zavolá linku 158,“ prosí policejní mluvčí Daněk. Do pátrání se prostřednictvím sdílení na internetu veřejnost už zapojila. „Má to smysl,“ věří Ježíškova vnoučata.