Podle výsledků vyšetřování i závěrů soudu to je právě on, kdo má na svědomí život 49letého muže, jehož tělo objevili hasiči letos 12.května při požáru Husákova domku v Radlíku u Jílového na Praze-západ. Ohněm, který Husák založil, se patrně snažil svůj čin zakrýt.

Obětí se stal muž, který v policejní spisu figuruje jako podnájemník. V Radlíku nepobýval dlouho; jen pár dní před smrtícím incidentem ho Husák přivezl z Prahy. Najal ho v Holešovicích jako pomocníka při rekonstrukci domku, ale velmi záhy se objevily rozpory. Podnájemník sice začal s uloženým škrábáním zdí, ale brzy se podle Husákových slov začal oddávat výhradně lenošení. Když ho chtěl nespokojený domácí vyhnat, strhla se hádka, která přerostla v potyčku.

„Jen jsem se bránil,“ opakoval v jednací síni obžalovaný, jenž líčil, jak na něj najmutý pomocník vzal během strkanice dřevěný trámek. Chopil se tedy také jednoho hranolu, který se stal smrtící zbraní. Protivníka jím opakovaně udeřil do hlavy.

Ha Husákovu obhajobu soud přistoupil. Uznal, že obžalovaný jednal v úleku a strachu, kdy se vzhledem k počínání poškozeného obával o život – a původně žalovaný trestný čin vraždy změnil na jinou kvalifikaci, podstatně mírněji trestaný zločin zabití.

Vyjádřil lítost

„Je mi to líto, to se nemělo stát,“ řekl Husák v jednací síni. Trval ale na tom, že se musel bránit napadení agresivním podnájemníkem. Popřel také, že by dům, kde pod schodištěm obloženým dřevem na topení leželo tělo mrtvého muže, úmyslně podpálil, aby zakryl stopy mordu. Podle něj může za oheň nedopalek cigarety, který zapadl do míst, kde byly uloženy plastové láhve s benzinem do motorové pily. Tvrzení o náhodě však podle státního zástupce Tomáše Milce neobstojí. Jednoznačně se prý jednalo o úmyslné zapálení, když znalci v domě odhalili hned tři ohniska.

Verdikt není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou, zda podají odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Obžaloba původně požadovala trest na dolní hranici sazby za vraždu, kde trestní zákoník nabízí rozpětí od 10 do 18 let vězení, naopak obhajoba se domáhala toho, aby soud uznal, že se jednalo o nutnou obranu, a Husáka osvobodil.