Potvrdil do David Schön z mladoboleslavské policie, která podvody obou Pražanů mapuje. Právě boleslavští kriminalisté, kteří původně vyšetřovali jen některé osamoceně oznámené případy, totiž na stopu velkopodvodníků z metropole přišli. Odhalit se je podařilo zejména díky spolupráci vyšetřovatelů s bankami; pomohli ale i provozovatelé inzertních serverů.

Nabízeli věci, které neměli

„Na portálech Aukro, Sbazar, Hyperinzerce i na dalších inzerovali podezřelí prodej různých movitých věcí. Nabízeli je v individuálních aukcích a inzerátech. Po ukončení aukcí si peněžní prostředky nechávali zasílat na různé účty u několika bank, s nimiž disponovali, ale které byly vedeny na jiné skutečné osoby. Ty přitom ani netušily, že na jejich osobu jsou nějaké účty založeny. Podezřelí muži zneužili jejich osobní data,“ shrnul Schön podstatu řádění podvodníků.

Nic netušícím lidem kradli identitu

Od samého počátku přitom jejich nabídky zaváněly lumpárnou. Nabízeli k prodeji věci, které neměli, a to s jediným cílem: shrábnout peníze a zboží nedodat. Někdy navíc přivodili nejen starosti svým obětem, ale nemalé patálie způsobili lidem, kteří o jejich podvodech nic netušili, natož aby s nimi měli cokoli společného. Ti se o všem dozvídali až ve chvíli, kdy se na ně obraceli naštvaní zákazníci, domáhající se dodání zaplacených věcí nebo vrácení peněz. Podle kriminalistů, kteří se případem zabývají, totiž pachatelé sice někdy vystupovali pod smyšlenými jmény a telefonními čísly, jindy ale ukradli identitu nic netušících lidí sakumprásk – zneužívali nejen jejich jména, ale i kontaktní adresy a telefonní čísla.

Bude škoda milion, nebo hned dva?

Internetové podvody mamutího rozsahu policejní detektivové stále mapují. Prozatím vědí o dvou stovkách podvedených, jimž podezřelí způsobili škodu blížící se v součtu milionu korun. Předpokládají ale, že počet obětí je ještě mnohem vyšší – a totéž platí i pro výši škod. S tím, co kriminalisté zatím mají k dispozici, ji tipují zhruba na dva miliony. Nejprve je ale třeba důkladně prokoumat věci zajištěné při domovních prohlídkách na různých místech Prahy – a to jak nalezené papíry, tak i obsah počítačů.

Třebaže jde o jeden z nejrozsáhlejších případů odhalených podvodů na internetu a pachatelům hrozí v případě odsouzení až osmileté tresty, na pobyt v cele si podezřelí prozatím nezvykají. Jejich stíhání je vedeno na svobodě.

Zatčen přímo s písemnostmi v ruce

Zásadní úder dvojici podezřelých mužů zasadili policisté v pátek 17. února, kdy byli oba v Praze zadrženi. Jednoho z nich kriminalisté dopadli přímo u poštovní schránky v paneláku, kam si přišel vyzvednout korespondenci od banky. Při následných domovních prohlídkách kriminalisté zajistili množství listinných důkazů, platební karty, ale i našlo se několik notebooků a mobilních telefonů používaných k páchání trestné činnosti. Policisté rovněž zabavili věci pořízené za nepoctivě nabyté peníze. Nejhodnotnější z nich je auto Škoda Octavia.