Z trestného činu vraždy a z pokusu o další mord podezřívají pražští kriminalisté skupinu mladíků. Ve čtyřčlenné partičce, která má podle kriminalisty Aleše Preise na svědomí život jednoho bezdomovce a zranění dalšího, figurují dva podezřelí ve věku 19 a 23 let; k další dvojici policejní detektivové nemohou uvést žádné podrobnosti, jelikož se v jednom případě jedná o osobu mladistvou a ve druhém dokonce o nezletilce. Jinými slovy: o dítě pod 15 let! A zákon identitu mladických pachatelů chrání, byť by se dopustili těch nejzávažnějších zločinů. Na otázky Deníku policie pouze upřesnila, že se jedná o česky hovořící pachatele, kteří nejsou navzájem příbuzní. „K jejich bydlišti ani k dalším skutečnostem se nebudeme vyjadřovat,“ konstatovala specialistka pražské kriminálky na dětskou kriminalitu Alena Lnářová.

Okolnosti tragédie se stále vyšetřují

Skupina podezřelých, z nichž třem již kriminalisté sdělili obvinění a podali návrh na uvalení vazby (na čtvrtého – nejmladšího – pak upozornili orgán sociálně právní ochrany dětí), má podle dosavadních výsledků vyšetřování na svědomí požár zahradní chatky v Bohdaleckém lese ve Vršovicích, v níž 24. srpna před půlnocí uhořel člověk. Okolnosti vzniku ohně jsou stále předmětem šetření – již od počátku ale bylo zřejmé, že šlo o dílo žháře.

Z výpovědí svědků také vyšetřovatelé věděli, že noční tragédii předcházel incident, jehož účastníky byla trojice bezdomovců v chatě přebývajících a skupina neznámých mladíků. Ti se do „domácích obyvatel“ pustili nejprve slovně, vzápětí přešli k fyzickým útokům. Jednomu z trojice napadených se podařilo utéct, druhý po zásahu tyčí do hlavy upadl kousek od chatky do bezvědomí. Třetí z napadených zůstal v zahradním domku, který mladí násilníci nakonec zapálili. Jeho mrtvé tělo našli až zasahující hasiči ve sklepení pod chatkou.

Starším pachatelům hrozí výjimečný trest

Na stopu mladíků podezřelých z útoku se kriminalisté dostali koncem října; v polovině tohoto týdne je zadrželi. „Přiznali se – alespoň zčásti,“ řekl v pátek novinářům vyšetřovatel Preis. K okolnostem smrtícího incidentu se nechtěl vyjadřovat, v současné fázi rozpracování případu stále existuje několik vyšetřovacích verzí. Odmítl komentovat i spekulace, že za ohnivou tragédií stály drogy nebo opilost, jež se objevily bezprostředně po činu, a rovněž se nevyjádřil k dotazu, zda útočníky byli hluční mladíci vyzbrojení baseballovými pálkami. O těch alespoň hovořila pátrací výzva, kterou po činu zveřejnila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. „Stále máme několik vyšetřovacích verzí,“ konstatoval policejní detektiv s dodatkem, že výslechy dosud pokračují.

Naopak téměř jistý si vyšetřovací tým je tím, že počet podezřelých se už nebude rozšiřovat: útočníci byli skutečně čtyři. Kriminalistka Lnářová nicméně Deníku naznačila, že se jednalo spíše o náhodný konflikt. „Z dosavadního šetření nevyplynulo, že by se útočníci a oběti znali či že by k sobě měli jakkoli blízko,“ konstatovala.

V případě uznání viny soudem hrozí dvojici starších podezřelých tresty odnětí svobody v rozmezí 15 – 20 let nebo i trest výjimečný, maximální možná sazba pro mladistvého činí 10 roků. Všichni podezřelí jsou osobami, které nemají žádnou trestní minulost.