Vyplatí se natankovat plnou nádrž při výjezdu autem za hranice ještě u nás, nebo si s tím raději nelámat hlavu? Tuto otázku řešilo při cestě na dovolenou do zahraničí mnoho řidičů. Takže, kde ceny paliva zjistit? Nejsnadnější je to na internetu.

Než začnete složitě hledat ceny benzinu a nafty v jednotlivých zemích na zahraničních webech, pohodlněji je zjistíte na těch specializovaných. Některé z nich porovnávají ceny pohonných hmot v desítkách evropských zemí najednou. Tady vybíráme několik z nich.

Podívejte se na tipy, jak ušetřit na palivu

| Video: Youtube

Průměrné ceny pohonných hmot v Evropě můžete zjistit třeba na webu mbenzin.cz. V tabulce si můžete porovnat ceny paliva v různých evropských zemích. Jak server uvádí, ceny jsou uvedeny v místní měně a v EURO a pravidelně jsou aktualizovány z mezinárodního serveru energy.eu.

Podobnou tabulku s cenami ve více než třech desítkách zemí najdete také na serveru tolls.eu. Nechybí ani graf s přehledem vývoje cen paliva v některých evropských zemích od roku 2021. Server nabízí také možnost zjistit ceny pohonných hmot v Asii a Americe.

Kolik letos čeští řidiči zaplatí za dálniční poplatky v sousedních zemích a při cestě do Chorvatska:

Ceny paliva v sousedních zemích můžete zjistit třeba také na webu cappo.cz. Tento web České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu informuje o tom, že údaje v těchto tabulkách i údaje z dalších zemí EU a Velké Británie obsahuje Ropný bulletin, který vydává EU. Z něj je možné celou tabulku si stáhnout.

V Ropném bulletinu jsou uvedeny týdenní spotřebitelské ceny ropných produktů v zemích EU a Velké Británii. Zdrojem dat na webu cappo.cz za Českou republiku je Český statistický úřad, který jednou týdně publikuje data z výběrového šetření cen benzinu, nafty a LPG.


Nahrává se anketa ...

Pomůže i mobil

Pokud vlastníte chytrý mobilní telefon, můžete si průzkum o cenách pohonných hmot v zahraničí udělat třeba v mobilní aplikaci Google Maps, a to na konkrétních čerpacích stanicích.

Pokud si v mapě rozkliknete informace o konkrétní čerpací stanici, většinou vám vyskočí i ceny pohonných hmot. I když vám nikdo nedá stoprocentní záruku, že uvedené ceny jsou skutečně aktuální, alespoň budete mít orientační přehled.

Držení telefonu u ucha patří k nejnebezpečnějším přestupkům a postih za něj se od letošního roku zpřísnil:

Pomoci vám může i jiná šikovná mobilní aplikace, i když mnoho jich není. Zmiňme třeba aplikaci DKV, která ve své mapce nabízí informace o vybraných čerpacích stanicích v celé Evropě. Počítejte s tím, že v ní nejsou všechny čerpací stanice, navíc pro zobrazení ceny musíte být přihlášeni. Ale pro řidiče, kteří tráví na cestách hodně času, je to jeden z možných pomocníků.