„Bylo to celkem jednoduché – asi týden po mých 60. narozeninách jsem dostala v lednu roku 2000 zápal plic,“ popisuje Dagmar, která se před důchodem živila jako prodavačka. „Vezli mě v Hradci Králové na plicní oddělení. Nebylo to poprvé, co jsem zápal plic měla, a to kouření tomu také nepřidalo. Ale tady jsem byla více než týden na kyslíku a nemohla jsem se bez něj nikam hnout.“

Pro Dagmar to byl tak strašný zážitek, že s kouřením přestala ze dne na den a cigarety jí už nikdy nechyběly. „Po zápalu plic jsem na cigarety neměla ani pomyšlení a jenom z představy, že bych si měla zapálit, se mi dělalo špatně,“ popisuje. „A to jsem předtím kouřila krabičku denně! Tenhle způsob bych sice nikomu nedoporučovala, ale pokud chce někdo přestat, ať to udělá hned a nadobro, ne nějak postupně.“

Ani v sedmdesáti letech není podle Jiřího Dvořáka pozdě na změnu, která bude znamenat zdravější a šťastnější stáří.
Profesor Jiří Dvořák: Setkání se spolužáky mě vyděsilo. Polovina byla po smrti

Paní Dagmar s dýcháním až do roku 2000 žádné problémy neměla, maximálně si občas odkašlala. Ale zápal plic ji položil. „V nemocnici mi pak lékaři objevili chronickou obstrukční plicní nemoc a doporučili přestat okamžitě kouřit, jinak se nemoc bude jen zhoršovat,“ dodává žena.

Chronická obstrukční plicní nemoc je nevyléčitelné onemocnění, u kterého nastává zužování, tedy obstrukce dýchacích cest vlivem chronického zánětu. Kouření je jedním z hlavních rizikových faktorů.

Bez cigaret a na kole

Lékaři tehdy ženě předepsali inhalační léčbu, která pomáhá zklidnit zánět a znovu zprůchodnit dýchací cesty.

„Nikdy jsem nebyla žádný velký sportovec, ale časem jsem si koupila kolo a začala na něm jezdit, v důchodu jsem na to měla spoustu času. Nedělalo mi problém ujet 50–60 kilometrů za den a cítila jsem se moc dobře,“ vzpomíná paní Dagmar.

Muž kouřící e-cigaretu. Ilustrační snímek
Čeští kuřáci mění styl. Pětina z nich už kupuje cigaretové náhražky

Díky odložení cigaret a dodržování léčby se jí podařilo vývoj nemoci během následujících 20 let výrazně zpomalit a na kontrolách se jí od plicních lékařů dostává jen slov chvály. Dnes už sice jezdí kratší trasy, ale i po osmdesátce je aktivní cyklistkou.

Chvála za buldočí výdrž

„Svou pacientku musím pochválit za její doslova buldočí výdrž a sebekázeň: nejprve když se jí podařilo úplně a natrvalo přestat s kouřením cigaret, a podruhé za její cestu ke sportu po 60. roce věku,“ říká o paní Dagmar docent Vladimír Koblížek, přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Podle něj nelze přesně říci, co nejvíc pomáhá pacientům závislým na nikotinu s cigaretami skončit. „Je to velmi individuální. Léčba těžké závislosti na nikotinu je podobná jako u drog - lékaři tedy mohou používat různé preparáty, které snižují abstinenční příznaky,“ vysvětluje docent Koblížek, který je vědeckým sekretářem České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Zdroj: Youtube

Lékaři připouštějí, že při odvykání mohou pomoci i náhražky kouření, tedy například nahřívaný tabák. Ten samozřejmě také není zdravý, ale je lepší než takzvané vapování, tedy elektronické cigarety. Léčení ze závislosti na nikotinu probíhá v kombinaci s takzvanými behaviorálními technikami, tedy psychologickými prostředky.

„Ale opravdu bych chtěl zdůraznit, že náhradní zdroje nikotinu rozhodně nejsou zdravé! Mohou být dočasně používané s vědomím lékaře pro zmírnění abstinenčních příznaků a v kombinaci s dalšími prostředky léčby,“ dodává plicní lékař.

Skoncovat s cigaretami má smysl i kvůli dostupnosti léků

V minulosti se léky na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), které pomáhají se zánětem, rozšiřují zúžené průdušky a jsou poměrně drahé, pacientům kuřákům nepředepisovaly. Pojišťovny je kuřákům neproplácely a oni si je platit nechtěli. „Naše pneumologická společnost upozorňovala na to, že takové omezení v rozvinuté Evropě nemá obdoby a je diskriminační. Pacienti s infarktem, kteří kouří, nebo s diabetem také dostávají kompletní péči. Jednali jsme o tom se SÚKL a zavedli koncept spolupracujícího kuřáka. Tím je pacient, který se aktivně snaží přestat kouřit nebo nějakým způsobem snížit počet vykouřených cigaret. Takovému pacientovi jsme mohli tyto léky psát s úhradou od pojišťovny,“ říká docent Koblížek.

„U některých léků teď ze strany pojišťoven došlo k revizi, kdy se stav vrátil do stavu před dohodou se SÚKL. Naštěstí ne u všech léků. Takže stále můžeme člověku, který se závislosti aktivně snaží zbavit, lék na CHOPN dát. A doufám, že se brzy podaří úhradu znovu zavést u všech léků tak, jak tomu bylo dosud,“ popisuje.