K čemu jsou nám antioxidanty?

| Video: Youtube

Cejlonská a čínská odrůda

Původně skořice pocházela z kůry cejlonského skořicového stromu. Je známá jako pravá skořice a kdysi se dokonce používala jako platidlo.

Dnes je však oblíbenější odrůda skořice Cassia, která umožňuje pěstování ve větším množství pro hromadnou produkci. Jde o čínskou odrůdu, která se pěstuje v různých zeměpisných oblastech. Proto v obchodech většinou narazíte jen na skořici Cassia.


close Skořice je aromatická kůra skořicovníků, stálezelených tropických stromů. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Skořice je aromatická kůra skořicovníků, stálezelených tropických stromů.Cassia má silnou, bohatou, mírně hořkou chuť, díky které je ideální volbou pro těžší pečivo a bývá poměrně levná. Můžete také narazit na skořici Saigon nebo Korintje, což jsou odrůdy skořice Cassia.

Cejlonská, tedy pravá skořice je původní odrůda, nalezená a pěstovaná na Srí Lance. Má sladší, méně hořkou a jemnější chuť. Je také mnohem dražší a hůře se shání.

Její hlavní výhodou oproti Cassii je, že obsahuje velmi nízké množství kumarinu, sloučeniny, která může být pro člověka při vyšších dávkách toxická a dokonce může způsobit poškození jater.


Nahrává se anketa ...

„Cejlonská skořice má nejvýš 0,004 procenta kumarinu, naopak Cassia až pět procent,“ upozorňuje portál o zdraví a zdravém životním stylu PharmEasy.

Rozdíl mezi pravou skořicí a Cassií je zřejmý už na pohled: Cassia je tmavší a její tyčinky jsou duté a tvrdé, naopak cejlonská skořice je světlejší, tyčinky mají více vrstev, jsou křehčí a na profilu připomínají sbalený doutník.

Svitky z kůry

„Skořice se získává z vnitřní kůry malého stálezeleného stromu, oloupe se, položí se na slunce, aby se vysušila, a stočí se do smotků známých jako skořicové tyčinky,“ vysvětluje web BBC Goodfood, který se zabývá zdravým stravováním.

close Cejlonská, tedy pravá skořice je světlejší, tyčinky mají více vrstev, jsou křehčí a na profilu připomínají sbalený doutník. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Cejlonská, tedy pravá skořice je světlejší, tyčinky mají více vrstev, jsou křehčí a na profilu připomínají sbalený doutník.Kůra obsahuje několik speciálních sloučenin, které jsou zodpovědné za její prospěšné zdravotní účinky, například cinnamaldehyd, kyselinu skořicovou a cinnamát.

Za kořeněnou chuť a vůni skořice může látka cinnamaldehyd a absorpce kyslíku. Jak skořice stárne, její barva tmavne a zvýrazňují se pryskyřičné sloučeniny.

Skořice je především vyhledávané koření. Ale vedle toho je i koagulant a zabraňuje krvácení, zvyšuje krevní oběh v děloze, urychluje regeneraci tkání a její složky mají antimikrobiální, protiplísňové, antioxidační a antidiabetické účinky.

„Skořice může také zlepšit zdraví tlustého střeva, a tím snížit riziko jeho rakoviny,“ uvádí studie o skořici, kterou uveřejnil web americké Národní lékařské knihovny.  Skořice se také tradičně používá jako zubní prášek a k léčbě bolestí zubů, zubních problémů, ústní mikroflóry a zápachu z úst.

Skořice a její účinky

  • Obsahuje rostlinné sloučeniny s ochrannými antioxidačními vlastnostmi.
  • protizánětlivé účinky.
  • Zdá se, že je užitečná při obraně proti infekci.
  • Výzkum naznačuje, že skořice může být ochranou proti nachlazení a chřipce.
  • Může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.
  • Zdá se, že skořice by mohla pomoci snížit riziko inzulinové rezistence.
  • Skořice obsahuje sloučeniny, které zřejmě zpomalují Alzheimerovu chorobu.
  • Důsledná konzumace skořice může snížit krevní tlak.
  • Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.
  • Může pomoci obnovit rovnováhu bakterií ve střevě a podpořit dobré trávení.
  • Skořice zřejmě může poskytnout určitou ochranu proti rakovině, i když je zapotřebí více studií.
  • Tradičně se skořice používá k podpoře zubní hygieny. (Zdroj: BBC Goodfood)

Síla skořice:

Antioxidanty jsou velcí bojovníci

Antioxidanty jsou látky s výbornými protizánětlivé účinky. V našem těle bojují proti škodlivému oxidačnímu stresu, který způsobují volné radikály. Zdrojem oxidačného stresu může být kouření, alkohol, znečištěné životní prostředí či stres.

Oxidační stres je proces, který v těle poškozuje membrány buněk. Konkrétně jej poškozují volné radikály. Jsou to nestabilní molekuly, které nemají kompletní sadu elektronů, a proto se snaží získat elektrony z jiných molekul. V těle je odebírají z buněčných membrán, a tak poškozují buňky. Antioxidanty chrání buňky tím, že poskytují volným radikálům vlastní elektrony. Volné radikály se tak stávají stabilními a už neškodí.

Volné radikály vědci spojují s více než 60 chorobami, mezi nimiž je také rakovina, ateroskleróza, šedý zákal, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Proto jsou antioxidanty pro naše zdraví velmi důležité. Některé z nich si naše tělo vyrábí samo, jiné musíme přijímat prostřednictvím stravy.

„Skořice obsahuje rostlinné sloučeniny zvané polyfenoly, které mají ochranné a antioxidační vlastnosti. Právě tyto sloučeniny poskytují mnoho zdravotních přínosů skořice a podporují její roli jako konzervantu při přípravě jídel,“ uvádí studie o skořici.

Skořice je plná různých ochranných antioxidantů, které snižují poškození volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Vědci identifikovali nejméně 41 různých ochranných sloučenin, které se v tomto voňavém koření nacházejí.

„Podle stupnice ORAC, která se používá k měření koncentrace antioxidantů v různých potravinách, je skořice na sedmém místě mezi všemi potravinami, bylinkami a kořením. Bylo prokázáno, že má větší antioxidační sílu než běžně konzumované bylinky, jako je tymián , česnek a rozmarýn,“ uvádí web Dr. Axe.

Zdravotní přínosy skořice jsou připisovány několika specifickým typům antioxidantů, včetně polyfenolů, kyseliny fenolové a flavonoidů. Tyto sloučeniny působí v boji proti oxidativnímu stresu v těle a bylo zjištěno, že pomáhají i při prevenci chronických onemocnění.

„Skořice je bohatá na antioxidanty, jako je například cholin, beta karoten či alfa-karoten. Skořice je tak silná, že působí jako přírodní konzervant potravin,“ informuje portál PharmEasy.

Mohlo by vás zajímat:

Bazalka | Video: Deník/Jiří Štraub

Text najdete zde: Roste za oknem, má antioxidační účinky a čaji z jejích listů se říká tekutá jóga