CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
Letní trávicí problémy nejsou ničím výjimečným, právě naopak. V horkých dnech je onemocnění průjmem častější než v zimních měsících.
„Může k tomu dojít v důsledku nadměrného pocení v horkém počasí, které vyvolává pokles tělních tekutin. Když se tělo dehydratuje, vede to ke změně flóry gastrointestinálního traktu a nerovnováze v imunitním systému. To činí lidi náchylnější k běžné infekci a vede k průjmům,“ vysvětluje web Healthshots, který se zabývá tělesným a duševním zdravím.
Nahrává se anketa ...
V letních měsících navíc lidé jedí více ovoce a zeleniny, což zvýšuje obsah vlákniny v jejich stravě. Pokud tělo není na takové množství vlákniny zvyklé, nastává problém. Potíže může vyvolat i silně kořeněné jídlo, nebo jídlo z pouličního fastfoodu.
Mnoho lidí zná takzvaný cestovatelský průjem, jehož příčinou může být stres z cesty, změna stravy v cizí zemi či požití kontaminovaných potravin nebo vody.
„Většina lidí se bez léčby zlepší během jednoho až dvou dnů a zcela se uzdraví do týdne. Během jedné cesty však můžete mít více epizod cestovatelského průjmu,“ uvádí zdravotnický web Mayo Clinic.
Důležité je doplňovat tekutiny
K řadě nepříjemností, které průjem způsobuje organismu, patří ztráta tekutin. S nimi z těla odchází i řada minerálů, které jsou nezbytné pro jeho správné fungování. Prvním léčebným krokem je tedy rehydratace, kdy společně s vodou potřebujeme doplnit i sodík a hořčík.
„Sodík reguluje objem tělesných tekutin, je významný při přenosu důležitých látek, napomáhá ke správné funkci svalů, ledvin a nervů. Hořčík je zase důležitým prvkem pro získání energie, pro funkci svalů, nervové tkáně a správnou mineralizaci zubů a kostí,“ uvádí Deník v textu Co tělu rychle dodat při akutním průjmu?. Nedostatek hořčíku se může projevovat svalovou slabostí, nebo křečemi a únavou.
Při zavodňování však raději zapomeňte na tolik doporučovanou Coca-colu. Tělu více pomůže popíjení elektrolytických nápojů, vody nebo ovocné šťávy bez přidaného cukru.
„Můžete pít černý nebo ředěný ovocný čaj. Ale můžete také využít účinnou pitnou kúru minerální vodou, která se ordinuje v případě obtíží s trávicím traktem i v lázeňských zařízeních,“ radí gastroentorolog Pavel Kohout.
„Pijte zhruba 200 mililitrů velmi silně mineralizované vody z Mlýnského pramene 20–40 minut před hlavními jídly,“ doporučuje lékař Kohout.
„Po každé stolici nahraďte ztracené tekutiny alespoň jednou sklenkou vody, nebo jiného doporučeného nápoje,“ radí Medical News Today, který se zaměřuje na zdraví a kondici.
Odborníci doporučují, aby nemocní při průjmu pili mezi jídly, nikoliv při jídle samotném. Mezi tekutiny s vysokým obsahem sodíku patří vývary, polévky či sportovní nápoje.
Při výraznějších obtížích můžeme využít takzvaný rehydratační roztok, který se rozpustí v kojenecké vodě. Rehydratační roztok lze zakoupit v lékárně předpřipravený v prášku.
„Můžete si jej však připravit i doma. V tom případě budete potřebovat osm lžiček cukru, lžičku soli a šťávu ze dvou pomerančů nebo grapefruitů, které tělu dodají draslík,“ doporučuje web lékárny Dr.Max. Tyto ingredience doplníme převařenou vodou do jednoho litru.
Nápoje, které pomohou doplnit tekutiny i živiny:
- Kokosová voda. Přírodní tekutina bohatá na elektrolyty může pomoci zabránit dehydrataci a navíc je chutná a osvěžující.
- Zázvorový čaj. Zázvor má přirozené protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci uklidnit trávicí systém a zmírnit průjem. Chcete-li připravit zázvorový čaj, přidejte několik kousků čerstvého zázvoru do šálku horké vody. Počkejte pět až deset minut, poté přidejte med podle chuti a pijte dva až tři šálky denně.
Zastavte průjem přírodní cestou
V lékárnách je řada prostředků, které pomáhají s léčením průjmu. Nejsou to však jen léky, ale také přírodní prostředky. Jedním z nich je speciální bylinný čaj proti průjmu. Má vysoký obsah tříslovin se stahujícími účinky a silic s desinfekčními a spasmolytickými účinky.
V léčivé směsi jsou plody borůvek, nátržníkový oddenek, krvavcový kořen, heřmánkový květ, list šalvěje lékařské, nať máty peprné a lékořicový kořen.
„Tento léčivý čaj působí proti průjmu a zmírňuje nadýmání. Pije se třikrát denně a je určen pro dospělé a děti od 12 let,“ uvádí web Dr.Max. Přestože jde o čistě přírodní produkt, není tato čajová směs vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Proti průjmu pomohou burůvky i kmín
Výborným podpůrným prostředkem při průjmu je také čaj připravený ze sušených borůvek. „Borůvky obsahují vlákninu, která napomáhá hladkému fungování trávicího systému,“ píše zdravotnický portál WebMD.
Osvědčeným pomocníkem je kmín. Malá kmínová semínka mají přirozené protiplísňové a antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci vyléčit průjem. Na suché pánvi opražte lžičku semínek kmínu a rozdrťte je na prášek. Smíchejte prášek s šálkem vody a pijte dvakrát až třikrát denně.
Čeho se při průjmu vyvarovat?
- Kofein a alkohol. Potraviny a nápoje s kofeinem mohou mít mírný projímavý účinek, který zhoršuje průjem. Vyvarujte se kávy, limonád, silného černého i zeleného čaje a čokolády. Vyhněte se alkoholu, který může vést k dehydrataci.
- Potraviny a nápoje, které vyvolávají plynatost. Vyhněte se fazolím, zelí, růžičkové kapustě, pivu a syceným nápojům, abyste předešli křečím v žaludku. „Někdy může průjem způsobit dočasnou intoleranci laktózy. Vyhýbejte se mléčným výrobkům, dokud průjem nezmizí,“ radí nemocniční web Cleveland Clinic.
Shrnutí - co z textu vyplývá:
- Průjem je velmi časté letní onemocnění, většinou zabere domácí léčba.
- Coca-cola a další nápoje, které obsahují kofein, jsou pro léčbu průjmu nevhodné.
- Tekutiny jsou pro léčbu průjmu velmi důležité. Pomáhají například elektrolytické nápoje, minerální vody, speciální bylinkové čaje a zázvorový čaj.