Nemocnice jejím zřízením reaguje na potřeby pacientů i aktuální trendy v medicíně. Praha 1, která je zřizovatelem nemocnice, na tento typ léčby připravila v letošním roce celkem 3,5 milionu korun, které hodlá uvolňovat postupně.

Chirurgická léčba závažné obezity, a to buď zmenšením žaludku, nebo zkrácením trávicího traktu, se nazývá bariatrická chirurgie. "Jsem zastáncem bariatrické chirurgie právě proto, že je to nejúčinnější způsob, jak dosáhnout dlouhodobého snížení hmotnosti a také jak léčit cukrovku," řekl Martin Haluzík z Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny. Pokud jsou pacienti léčeni bez chirurgických zákroků, většinou se snížení obezity nedaří.

Novináři si mohli 22. října 2020 prohlédnout výstavbu polní nemocnice v pražských Letňanech.
Nemocnice v Letňanech funguje i bez pacientů dál. Šmucler: Lidi vyděsila k smrti

"Když se provede jakýkoliv typ bariatrické operace, hmotnost se sníží asi o 20 procent. U vysokého procenta pacientů dochází k vymizení cukrovky druhého typu a tento efekt přetrvává po velmi dlouhou dobu," doplnil Haluzík.

Zákrok hradí zdravotní pojišťovna

Nejčastějším zákrokem bariatrické chirurgie je v současnosti takzvaný gastrický bypass, při kterém se operačně zmenší žaludek a napojí se na něj klička tenkého střeva. Operaci, která je hrazena ze zdravotního pojištění, mohou podstoupit lidé s indexem tělesné hmotnosti BMI nad 40 nebo ti, u kterých hodnota přesahuje 35 a mají další komplikace, například cukrovku.

Nejčastěji lékaři zákrok dělají u lidí ve věku 18 až 60 let, podle lékaře Michaela Vraného z Metabolicko-bariatrického centra Nemocnice Na Františku je možné operovat i mladší či starší pacienty.

Pohybem proti obezitě proběhlo 4. března v Praze.
Obezita zabije více lidí než koronavirus. UK pořádá akci Pohybem proti obezitě

Ročně se podle Vraného v Česku udělá asi 1600 bariatrických operací, pacientů vhodných k těmto zákrokům je ale zhruba 200 000. Zákrok mohou lidé podstoupit asi na desítce pracovišť, čtyři z nich vykonají každoročně více než stovku operací.

V Česku trpí obezitou asi 20 procent populace. Obezita zvyšuje riziko vzniku dalších onemocnění, například cukrovky druhého typu, která je spojena s nezdravým životním stylem. Nadváhu či obezitu má 90 procent lidí s cukrovkou druhého typu, vysoký krevní tlak pak 84 procent cukrovkářů.

Test na diabetes.
Diabetes druhého typu. Cukrovku může rozjet i velký stres

Za obezitu se považuje to, pokud index tělesné hmotnosti BMI (body mass index) přesáhne hodnotu 30. Za ideální zdravou váhu se obecně považuje rozpětí BMI 18,5 až 25.