Nemocnice jejím zřízením reaguje na potřeby pacientů i aktuální trendy v medicíně. Praha 1, která je zřizovatelem nemocnice, na tento typ léčby připravila v letošním roce celkem 3,5 milionu korun, které hodlá uvolňovat postupně.

Chirurgická léčba závažné obezity, a to buď zmenšením žaludku, nebo zkrácením trávicího traktu, se nazývá bariatrická chirurgie. "Jsem zastáncem bariatrické chirurgie právě proto, že je to nejúčinnější způsob, jak dosáhnout dlouhodobého snížení hmotnosti a také jak léčit cukrovku," řekl Martin Haluzík z Centra diabetologie Institutu klinické a experimentální medicíny. Pokud jsou pacienti léčeni bez chirurgických zákroků, většinou se snížení obezity nedaří.

"Když se provede jakýkoliv typ bariatrické operace, hmotnost se sníží asi o 20 procent. U vysokého procenta pacientů dochází k vymizení cukrovky druhého typu a tento efekt přetrvává po velmi dlouhou dobu," doplnil Haluzík.

Zákrok hradí zdravotní pojišťovna

Nejčastějším zákrokem bariatrické chirurgie je v současnosti takzvaný gastrický bypass, při kterém se operačně zmenší žaludek a napojí se na něj klička tenkého střeva. Operaci, která je hrazena ze zdravotního pojištění, mohou podstoupit lidé s indexem tělesné hmotnosti BMI nad 40 nebo ti, u kterých hodnota přesahuje 35 a mají další komplikace, například cukrovku.

Nejčastěji lékaři zákrok dělají u lidí ve věku 18 až 60 let, podle lékaře Michaela Vraného z Metabolicko-bariatrického centra Nemocnice Na Františku je možné operovat i mladší či starší pacienty.

Ročně se podle Vraného v Česku udělá asi 1600 bariatrických operací, pacientů vhodných k těmto zákrokům je ale zhruba 200 000. Zákrok mohou lidé podstoupit asi na desítce pracovišť, čtyři z nich vykonají každoročně více než stovku operací.

V Česku trpí obezitou asi 20 procent populace. Obezita zvyšuje riziko vzniku dalších onemocnění, například cukrovky druhého typu, která je spojena s nezdravým životním stylem. Nadváhu či obezitu má 90 procent lidí s cukrovkou druhého typu, vysoký krevní tlak pak 84 procent cukrovkářů.

Za obezitu se považuje to, pokud index tělesné hmotnosti BMI (body mass index) přesáhne hodnotu 30. Za ideální zdravou váhu se obecně považuje rozpětí BMI 18,5 až 25.