Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pondělí informoval o tom, že sirup Nurofen pro děti nebude dostupný do poloviny března příštího roku. Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou výrobní důvody. Do Česka v těchto dnech firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti.

Výrobce Reckitt Benckiser dnes v podvečer ČTK ale sdělil, že do března příštího roku bude nedostupný pouze Nurofen pro děti 20 mg/ml s pomerančovou příchutí. V prodeji bude příští týden Nurofen 20 mg/ml určený pro pacienty od tří měsíců ve 100 ml balení a Nurofen 40 mg/ml určený pro pacienty od šesti let ve 100 ml balení. Oba léky budou k dostání ve formě rozpustného prášku s jahodovou příchutí. Lidé budou moci koupit i čípky Nurofen pro děti 125 mg.

„Na vyřešení dočasné situace s nedostatkem léků intenzivně pracujeme s našimi výrobními závody i dodavateli,“ uvedla dnes firma.

Nurofen rozdělí do sítě lékáren

Dodávka Nurofenu pro děti bude rozdělena plošně do sítě lékáren, řekl Válek. Distributoři ve spolupráci se SÚKL už to podle něj připravují.

Podle ministra je nutné situaci řešit systémově, ve vnitřním připomínkovém řízení proto je novela zákona o léčivech. Ta má mimo jiné přinést lepší přehled o stavu v lékárnách či povinnost distributorů držet zásobu léků na předpis.

SÚKL by měl mít podle Válka povinnost mít informace o množství léků v lékárnách on-line tak, aby mohl okamžitě reagovat v případě, že je pokles u nějakého léků výrazný a výrobce navíc ohlásí informaci o výpadku. Ústav nyní dostává informace v poměrně dlouhých intervalech a není schopen operativně reagovat, míní vicepremiér.

U léků, které jsou na předpis, by distributoři měli držet zásobu. Podle Válka se ještě povede debata o tom, na jak dlouhou dobu, on by se přimlouval zhruba za šest týdnů. „Kdyby došlo k výpadku u léků na předpis, aby lék v síti byl a lékárny ho dostávaly jenom v tom množství, které opravdu potřebují pro své pacienty,“ poznamenal.

Válek také chce otevřít diskusi o tom, zda se neobjevily v posledních zhruba 30 letech nějaké nové skupiny léků, u nichž by se dalo debatovat o tom, zda by některé neměly být plně hrazené. Znamenalo by to podle ministra velké náklady pro zdravotní pojišťovny, debatu má ale za legitimní. „Je potřeba pružněji reagovat na to, jak se vyvíjí farmakoterapie a obecně léky,“ dodal.

Ročně chybí desítky nenahraditelných léčiv

Nenahraditelných léků chybí jednotky až desítky ročně, ostatní jdou podle České lékárnické komory většinou nahradit. Nedostatkový sirup proti horečce ale od května chybí už potřetí. Příčiny výpadků jsou podle lékárníků různé, někdy se je ale lékárny ani nedozvědí. Za problém považují i to, že se výroba velké části léků přesunula mimo Evropu. Někdy může být za výpadkem i panika, při nedostupnosti léku se lékárny či pacienti zásobí jeho náhradou.

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) nemá stát z dřívějška s vytvářením zásob konkrétních léků úplně dobré zkušenosti, protože u některých se následně musely likvidovat. Lékové zabezpečení ale podle něj má vliv na bezpečnost státu a vláda tomu věnuje velkou pozornost, dodal.