CO SE V ČLÁNKU DOČTETE:
S léčbou migrény, která je spojená se zadní částí hlavy, může výrazně pomoci Dornova metoda. Podívejte se na videonávod terapeuta Petra Blatného.
Migréna a bolest hlavy – svépomoc:
Primární a sekundární bolest hlavy
„Různé typy bolestí hlavy občas postihnou přes devadesát procent populace. Neléčená nebo špatně léčená bolest hlavy je častým důvodem absencí v zaměstnání a nízké pracovní výkonnosti. Svému nositeli přináší většinou zbytečné utrpení,“ píše web Nemocnice Trutnov.
Bolestí hlavy existuje několik typů. Podle toho, zda je možné bolest hlavy považovat za příznak jiného onemocnění či nikoliv, dělíme bolesti hlavy na primární a sekundární.
Nahrává se anketa ...
„Primární bolesti nemají žádnou prokazatelnou orgánovou příčinu, nejčastěji jde o tenzní bolesti hlavy nebo migrénu, zatímco sekundární bolesti hlavy souvisejí s jiným onemocněním – od chřipky, přes krční páteř až po závažné stavy, jako je mozková encefalitida nebo nádorové onemocnění,“ vysvětluje web lékárny Dr.Max.
Tenzní bolesti hlavy jsou odborným termínem pro nejběžnější bolest hlavy. Bolest tohoto typu bývá zpravidla oboustranná, slabší, tupá, často spojená s únavou a vyčerpáním. Tenzní bolesti hlavy jsou spojené se zvýšeným napětím obličejových svalů a svalů krku.
Bolest hlavy vzadu na temeni je způsobená přetížením svalů krční páteře a zad. K jejímu vzniku stačí špatné držení těla nebo nesprávná pozice při sezení. „Bolest hlavy od krční páteře patří k velmi častým bolestem. Zavinit ji může i nedostatek pohybu nebo nevhodná poloha během spánku,“ uvádí Dr.Max.
Co je Dornova metoda
S některými typy bolesti hlavy může lidem pomoci Dornova metoda. Jde o druh jemné manuální terapie, jejímž cílem je nenásilné navrácení kloubů a obratlů do jejich správného postavení, čímž se odstraní prvotní příčina problému.
„Dornova metoda je šetrné ošetření páteře a kloubů navržené tak, aby pomohlo zmírnit bolesti zad a hlavy způsobené nesprávným postavením obratlů nebo rozdílnou délkou nohou,“ vysvětluje terapeutka Elke Hauslerová, která prostřednictvím Dornovy metody pomáhá svým klientům.
Dnes Dornova metoda pomáhá lidem s bolestmi zad, ischiasem, skoliózou, bolestmi krku a kloubů, problémy s kyčlemi, migrénou či fibromyalgií.
Upozorňuje, že každý krok terapie lze provést doma, takže klienti mohou pokračovat v léčbě sami, což pomáhá stabilizovat její výsledky a zlepšit hojení mezi jednotlivými návštěvami terapeuta.
Dornova metoda vznikla v 70. letech minulého století na jihu Německa. Vyvinul ji Dieter Dorn, kterému patřila pila a statek v městečku Lautrach. Těžkou prací si způsobil bolesti zad a začal se zajímat o to, jak si s problémem poradit bez lékařského zásahu.
„Brzy jsem zjistil, že lidé s kloubními problémy si mohou pomoci i sami,“ řekl Dieter Dorn v říjnu roku 1997 na prvním německém kongresu o Dornově metodě v Memmingenu.
Mezi prvními pacienty Dietera Dorna byla jeho manželka, kterou patnáct let sužovaly úporné bolesti hlavy a lékaři vyčerpali všechny možnosti léčby. Rentgen ukázal, že dva příčné výběžky jejích obratlů jsou příliš dlouhé, takže tlačí na nervy.
„Nahmatal jsem prsty dva příčné výběžky, a pak je jemně přitlačil, aby pěkně a rovnoměrně seděly. Fungovalo to: bolest hlavy pak zmizela,“ vyprávěl později Dieter Dorn.
Jak na bolest hlavy
Některé druhy bolesti hlavy lze léčit Dornovou metodou. Účinná může být v případě bolesti v temenní části hlavy.
„Migréna a bolest hlavy jsou velmi často způsobeny zkrácením bilaterálního svalu. Jde o oboustranný sval, identicky vedený na pravé i levé straně těla, který se nazývá musculus levator scapulae, česky zdvihač lopatky,“ uvádí terapeut Petr Blatný, který se na Dornovu metodu specializuje.
Podle něj si mohou lidé při bolesti, kterou pociťují na vrchní části hlavy nebo na temeni, pomoci sami. Postačí jim k tomu jen vlastní ruce, židle a trochu trpělivosti.
„Nejdůležitějším místem, kde můžete řešit bolest v zadní části hlavy je začátek oboustranných svalů, takzvaných zdvihačů lopatek, které probíhají od prvních čtyř krčních obratlů a upínají se na horní hranu lopatek,“ vysvětluje Petr Blatný na svém YouTube kanálu.
Když se tento sval na hraně lopatky zkrátí, může vyvolat velmi intenzivní bodavou bolest v temeni hlavy a případně i na vrchní části hlavy. Této bolesti je možné se zbavit, když na spodní stranu lebky do místa kousek za uchem, kde začíná krk, přiložíme palec, silně zmáčkneme a setrváme.
„Je to poměrně nepříjemné a bolestivé. Ta bolest bude kulminovat a potom postupně ustupovat. Až zcela ustoupí, stejným způsobem ošetříte druhou stranu,“ uvádí Petr Blatný.
„V případě, že by ošetřování bylo bolestivé dlouhodobě, raději se do něj nepouštějte,“ upozorňuje Petr Blatný. Pokud byste si nebyli jistí, zda je pro vás takový zásah vhodný, poraďte se o něm s lékařem. Toto ošetření určitě nezkoušejte, jestliže máte poraněnou krční páteř nebo krční svalstvo.
Upozorňuje, že je důležité, abyste při držení bodu, který je extrémně bolavý, intenzivně dýchali do břicha, správně vydechovali a měli zavřené oči.
„Nespěchejte. Je potřeba, abyste tlak vyvolávali postupně a s takovou intenzitou, která je pro vás snesitelná,“ radí terapeut. Podle něj se může stát, že se při ošetření se člověku zamotá hlava, nebo se mu udělá špatně od žaludku.
Pokud se tyto nepříjemné pocity objeví, je nutné přerušit ošetření, vydýchat se, případně si lehnout na podlahu, mírně zvednout nohy a dát si je na pohovku nebo židli.
Terapeut Petr Blatný upozorňuje, že jeho video ukazuje pouze řešení bolestí spojených s temenní částí hlavy.