Určitě se vám už někdy stalo, že jste buď na vlastní kůži, nebo třeba u vaší kamarádky, sestry či kolegyně zpozorovali na oholených nohách viditelné tečky, které vzhledem připomínaly semínka jahod. Tvrdší či tmavší chlupy však nejsou vždy důvodem, proč se tento estetický problém u některých žen pravidelně objevuje.

Na vině mohou být i zarůstající chloupky nebo zvětšené zanícené póry, ve kterých se mísí kožní maz, bakterie a odumřelé kožní buňky. Způsobovat je však mohou i některá kožní onemocnění.

Zanícené chloupky se na nohou projevují jako drobné červené tečky.Zanícené chloupky se na nohou projevují jako drobné červené tečky.Zdroj: Shutterstock

„Jahodové nohy nejsou nic jiného než rozšířené póry nebo vlasové folikuly (miniaturní jamka v kůži, ze které vyrůstá vlas či chlup, pozn. red.), které zachycují odumřelou kůži, mastnotu a bakterie. Většinou nesvědí, ani nebolí, ale dokážou vzbudit rozpaky,“ tvrdí na zdravotnickém webu Medical News Today ženská lékařka Cynthia Cobb.

Pokud vás tedy tento kosmetický problém trápí, vězte, že v něm rozhodně nejste sami. V tomto videu se dozvíte, jak se pupínků na nohách snadno zbavit.

Co způsobuje jahodové nohy

Důvodů, proč je vaše kůže na stehnech, ale i lýtkách, posetá malými tmavými či tmavě růžovými tečkami, je několik. Na vině může být jak špatný postup při depilaci, tak i kožní onemocnění či infekce. Cítíte-li proto současně bolest či nezastavitelné svědění, raději se obraťte na svého ošetřujícího lékaře.

Výskyt akrochordonů mezi muži a ženami je rovnoměrný, spojován je spíš s nadváhou.
Kožní výrůstky lidé lakují, podvazují vlasem i zapalují. Riskují tak potíže

Zde jsou čtyři důvody, které mohou podle poradenského webu špičkových odborných lékařů Cleveland Clinic způsobovat tzv. jahodové nohy.

1. Špatná technika holení

Holení narychlo, nasucho, bez použití pěny či s tupou, ba dokonce rezavou žiletkou může vaší pokožce uškodit víc, než si myslíte. Pokožka vám na takovéto zacházení odpoví zarůstajícími chloupky, kvůli kterým budou vaše nohy vypadat jako povrch jahody.

2. Folikulitida

„Folikulitida je běžná kožní infekce často způsobená infikovaným nebo zaníceným (oteklým) vlasovým folikulem. Může se objevit v důsledku holení, voskování nebo nadměrného pocení, a to zejména v horkých a vlhkých podmínkách,“ tvrdí dermatolog Matthew Janik. Důvodem, proč jsou vaše nohy poseté nespočtem drobných teček, proto může být i infekční onemocnění.

Za jahodové nohy mohou zarůstající chloupky, i zánět vlasového lůžka.Za jahodové nohy mohou zarůstající chloupky, i zánět vlasového lůžka.Zdroj: Shutterstock

3. Kuřecí kůže

„Jahodové nohy může způsobovat i kožní onemocnění, které je mezi lékaři známé jako keratóza pilaris, ale mezi lidmi se mu říká spíš tzv. kuřecí kůže. Toto neinfekční onemocnění vzniká ve chvíli, kdy dojde k ucpání kožních pórů. Hlavním cílem je pak póry uvolnit nejčastěji hydratací a odstraňováním odumřelých kožních buněk například peelingem,“ vysvětluje magazín přinášející důvěryhodné informace z různých oblastí lidského zdraví Health.

4. Suchá kůže

Vysušená a nedostatečně hydratovaná kůže sama o sobě není viníkem efektu jahodových nohou, ovšem může tento jev viditelně podpořit. Ve chvíli, kdy si pak holíte vysušenou pokožku, může dojít k jejímu podráždění, čímž se vystavujete riziku vzniku charakteristických skvrn na tzv. jahodových nohách.

Kartáč do ruky, kávu na nohy

Jak se ale jahodovým nohám vyhnout? Černé tečky nás většinou trápí na nose či bradě, ale abychom zamezili jejich výskytu i na nohách, je potřeba podstoupit určité kroky a vyhnout se častým chybám. Jedině tak si totiž budeme moci užívat krásy a hebkosti čerstvě oholených nohou.

Abyste odstranily odumřelé kožní buňky, které jdou s jahodovýma nohama ruku v ruce, vždy si před koupelí důkladně promasírujte nohy měkkým kartáčem na tělo, který pomáhá zbavit vaši kůži starých buněk. Můžete provést i peeling pomocí kávové sedliny.


Nahrává se anketa …

„Následně si dopřejte alespoň desetiminutovou koupel v teplé vodě, která pomůže vytáhnout nečistoty a uvolnit odumřelé kožní buňky,“ radí ženský magazín Byrdie.

Další metody, jak se zbavit jahodových nohou

Správná technika holení: Docílit efektu jahodových nohou lze následně i kvůli nesprávné technice holení a používání starých holicích strojků či tupých nebo zrezlých břitev.

Nadměrné pocení se nejčastěji projevuje na dlaních, chodidlech, v podpaží, na čele nebo zátylku.
Jak vyzrát na pocení, když deodorant selže? Někdy stačí změnit jídelníček

„Když se žiletka otupí, budete nuceni opakovat stejný pohyb několikrát na jednom místě. Kvůli tomu může dojít k podráždění vaší pokožky, které se může rozvinout až v ucpání pórů. Používejte proto vždy kvalitní a ostrý holicí strojek a před holením své nohy namočte do teplé vody, aby došlo ke změkčení chloupků,“ radí v magazínu Byrdie i licencovaná kosmetička Ali Tobia. Rovněž nikdy nezapomínejte používat holicí krém či pěnu a chloupky holte po směru růstu.

Při holení nohou si vždy dejte pozor na několik věcí. Co je a není žádoucí?

Nohy dostatečně hydratujte: Po vyčistění pórů a následném holení nikdy nezapomeňte kůži dostatečně hydratovat kvalitním hydratačním krémem. „Udržování dobře hydratované pokožky pomáhá k přirozenému odstraňování odumřelých kožních buněk,“ tvrdí dermatolog Blair Murphy-Rose.

Nezapomínejte ale ani na pitný režim, zdržte se používání kosmetiky s vysoušejícím efektem a po návštěvě bazénu s chlorovanou vodou se nezapomeňte vždy důkladně osprchovat a namazat tělovým mlékem.

Stačí pár kapek jablečného octa a vaše nohy vám poděkují
Co umí jablečný ocet? Stačí pár kapek na chodidla či stehna a dějí se zázraky

Navštivte svého dermatologa: Pokud problém i přes veškerou vaši snahu stále přetrvává, může se jednat o kožní onemocnění, které vlastními silami neporazíte. Návštěva praktického lékaře či dermatologa je proto vždy dobrou volbou, jelikož jedině on může odhalit závažnější problém, předepsat adekvátní medikaci a navrhnout léčebný postup.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová