Latinský název heřmánku - Matricaria Camomilla, lidově nazývaného rumánek, marunka, kamilka či ormánek, vznikl ze slova „mater“, tedy matka.

„Heřmánek pravý je právem považován za jednu z nejznámějších bylin na našem území. Znali ho už naši předci a na bolavé břicho jsme ho dostávali asi všichni od svých babiček,“ říká Karolína Josková, majitelka bylinkové farmy Herba Roja.

Heřmánek pravý – využití a účinky

| Video: Youtube

Květ Boha slunce

Heřmánek je známý už od dob starého Egypta, antického Řecka i Říma. Psal o něm dokonce i Hippokratés. „Ve starém Egyptě a na území Anglosasů byl uctíván jako zázračná rostlina darovaná od bohů a konkrétně v Egyptě byl nazýván květem Boha slunce,“ říká Anastazie Jegorová, odbornice na vývoj bylinkových produktů ze společnosti Sonnentor.

Věřilo se, že heřmánek vyzařuje sluneční energii a symbolizuje znovuzrození. V mnoha kulturách byl heřmánek ztotožňován s jablkem, jehož vůni prý připomíná.

Heřmánek se plete s jinými bylinkami

Nasbírat si vlastní heřmánek na léčivý čaj může být příjemnou letní činností. „Ale jste si vždy jistí, že vidíte či sbíráte heřmánek pravý? Na loukách, podél lesů a mezi poli můžeme stále vídat ten pravý heřmánek, ale občas ho lze snadno zaměnit za jiný druh, který mu kvete bok po boku,“ upozorňuje Karolína Josková.

Heřmánek se můžete splést třeba se rmenem sličným nebo s heřmánkovcem, které jsou mu dost podobné. „Nebojte, ty jiné heřmánky nejsou jedovaté, ale nebudete z nich mít tak léčivý čaj, jako z toho pravého,“ říká bylinkářka.

close Karolína Josková, majitelka bylinkové farmy Herba Roja. Se svolením Herba Roja info Zdroj: se svolením Herba Roja zoom_in Karolína Josková, majitelka bylinkové farmy Herba Roja. 

Jak pravý heřmánek poznat?

Karolína Josková radí, co dělat, abyste si bylinku nespletli:

  • Když rozemnete květ heřmánku pravého mezi prsty, ucítíte intenzivní nezaměnitelnou vůni. U jiných druhů tomu tak není.
  • Květ bývá také mnohem menší, než je to u jiných heřmánků.
  • Žluté lůžko heřmánku pravého je vyklenuté, narozdíl od ostatních. A zároveň duté.
  • I listy jsou jiné. Heřmánek pravý jich nemá tolik a jsou mnohem světlejší.

Sušení heřmánku na tmavém místě

Když si nasbíráte heřmánek pravý, usušte ho na tmavém a vzdušném místě, nejlépe na sítech. Ve chvíli, když bude skoro suchý, vyndejte ho na přímé slunce a dosušte. Pak uskladněte do sklenic a dejte opět na tmavé a suché místo.

Funguje proti zánětům i na rakovinu

Heřmánek má dlouhou historii použití v tradičním léčitelství, což vysvětluje Komplexní studie terapeutických aplikací heřmánku. Rostlina podle studie obsahuje mnoho složek, především flavonoidy, terpenoidy a kumariny, které jsou zodpovědné za její léčivé vlastnosti.

Ve studii vědci zmiňují potvrzené působení heřmánku, který je protizánětlivý, antioxidační, protibolestivý, antimikrobiální, chránící játra, antialergický, protirakovinný a také snižující vysoký krevní tlak.

Využití heřmánku podle babských rad

Odborný článek publikovaný na stránkách National Library od Medicine, nazvaný Heřmánek: Bylinný lék minulosti se světlou budoucností, připomíná, k čemu bylinku využívali naši předci na základě svých osobních zkušeností, tedy pouze podle babských rad: „Tradičně se heřmánek používá po staletí jako protizánětlivý, antioxidační, mírně adstringentní a hojivý lék.“

Heřmánek ve formě čaje se v lidovém léčitelství často používá jako mírné sedativum ke zklidnění nervů a snížení úzkosti, k léčbě nespavosti a nočních můr. Heřmánek byl ceněn jako pomocník při trávicích potížích, a byl používán k léčbě plynatosti, zažívacích potíží, průjmu, anorexie, kinetózy, nevolnosti a zvracení

Heřmánek byl všelékem našich babiček:

Pozor na alergickou reakci

„Bez obav můžete vypít až tři šálky heřmánkového čaje denně. Každodenní pití heřmánkového čaje je více než prospěšné,“ radí Anastázie Jegorová.

Díky dezinfekčním a zklidňujícím účinkům se podle odbornice heřmánek hodí k uvolnění dýchacích cest, bolesti hrdla i na problémy s kůží. „U osob citlivých na heřmánek však může způsobit alergickou reakci,“ upozorňuje Anastázie Jegorová.

Heřmánek v kosmetice

Široké využití má heřmánek i v kosmetice. „Heřmánkový oplach můžete použít na vlasy, a to platí nejen pro blondýny. Z heřmánku pravého si můžete vyrobit i olej nebo mast. Na heřmánkový olej použijte libovolný olej, my máme osvědčený slunečnicový,“ říká Karolína Josková a nabízí rady, jak si heřmánkovou kosmetiku vyrobit:

  • Sušené květy do oleje naložte a macerujte minimálně pět až osm týdnů.
  • Nejlepší je heřmánek zatížit, aby nevyplavával.
  • Na mast potřebujete opět nějaký nosič, tedy například sádlo, vazelínu, nebo opět olej.
  • Po maceraci, která bude trvat přibližně pět týdnů, slijete a zahřejete spolu s včelím voskem. Díky tomu vám olej zatuhne.

Heřmánkový čaj pomáhá i květinám

Heřmánek pravý kromě spousty účinků na lidský organismus podporuje také hojení ekzémů a celkově pečuje o pokožku. „Krém si poradí například s podrážděnou pokožkou od sluníčka, ale dokonce i s hemeroidy. Často je doporučován na citlivou pokožku, takže pro děti je ideální. Heřmánkový olej můžete použít i do koupele, stačí pár kapek,“ doporučuje Karolína Josková.

Anastázie Jegorová nakonec přidává jednu skvělou domácí vychytávku: Pečující rostlinka je opravdovým všelékem nejen pro lidi – pokud přidáte trochu heřmánkového čaje do vázy s vodou, vydrží vám květiny déle čerstvé.