Obezita je u mnoha lidí výsledkem takzvaného emočního jedení. Při něm dokáže člověk za krátký čas zkonzumovat velké množství jídla, aniž by měl vlastně opravdu hlad. Jí totiž kvůli tomu, aby si vyvolal příjemné pocity neboli emoce.

Celé to řídí mozek a odolat jeho pokynům silnou vůlí se prostě nedaří. „Obezita není selhání vůle, ale závažné chronické onemocnění, které je potřeba léčit,“ říká Libor Volejník, internista z Ústí nad Labem.

Nadváha a obezita – máme se skutečně obávat?

| Video: Youtube

Někoho pohánějí emoce, jiného věčný hlad

Podle doktora Volejníka se při posuzování důvodů nadváhy či obezity rozlišují dvě varianty.

  • Emoční jedení: Pokud se často přistihnete, že jíte, když jste smutní, vystresovaní či se nudíte, a saháte bez pocitu hladu po sladkostech nebo jiných vám příjemných potravinách, můžete trpět emočním jedením. „Po jídle často následuje pocit viny a hanby. Emoční jedení je těžké ovládnout vůlí. Opírá se totiž o chemické procesy v mozku, které přinášejí potěšení a úlevu,“ říká lékař.
  • Věčný hladovec: Někteří lidé mají problém se zasytit, i když jedí pravidelně a v dostatečných porcích. Tento typ obezity je často spojen s hormonální nerovnováhou v těle, kdy se pocit hladu dostavuje častěji a je intenzivnější. Pro tyto lidi je jídlo neustálou nutností. Jejich tělo se brání snížení hmotnosti tím, že zvyšuje pocit hladu a snižuje energetický výdej.

Dieta a pohyb leckdy samy nestačí

Znáte tu „vtipnou“ radu, jak nejrychleji zhubnout? Ano, je to „Nežer!“ Téměř každý už však dnes ví, že hladovění ke zdravému zhubnutí nepomůže.

Nezbytnou součástí shazování přebytečných kil je úprava jídelníčku a přidání pohybu. U mnoha pacientů je však podle Libora Volejníka nutné doplnit jejich snahu vhodnou farmakoterapií. Zjednodušeně řečeno: je třeba užívat léky proti přejídání.

„Řada pacientů z obou zmíněných skupin (emoční jedení a věčný hladovec; pozn. red.) dokáže vhodnou kombinací léků a změny životního stylu shodit během čtyř měsíců až 10 procent své hmotnosti,“ potvrzuje internistka Jana Truchlá z Angiocentra v Plzni.


Nahrává se anketa ...

Komu lékař předepíše léky na hubnutí

Zda pacient trpí nadváhou či některým stupněm obezity ukazuje Body Mass Index, zkratkou označovaný BMI. Léky na hubnutí mohou lékaři předepsat těmto pacientům:

  • Pacientům s hmotností od BMI většího než 30, tedy již s obezitou.
  • Pacientům s hmotností od BMI většího než 27, kteří jsou ještě v pásmu nadváhy, pokud mají kombinaci s dalšími onemocněními jako je zvýšený krevní tlak nebo zvýšená hladina krevních tuků.

Jak se počítá BMI:

  • Body Mass Index (BMI) ukazuje, jak je na tom člověk v poměru své výšky a váhy. Je však potřeba brát v potaz, že nezohledňuje nic jiného (tedy například, zda se jedná o svalovou hmotu či tuk; pozn. red.).
  • Vzorec pro výpočet: hmotnost (v kilogramech) děleno výška (v metrech) na druhou.
  • Výsledek pak naznačuje, do jaké kategorie člověk spadá: podváha (BMI pod 18,5), běžná váha (mezi 18,5 a 25), nadváha (mezi 25 a 30), obezita (nad 30).

Lék na hubnutí pro věčné hladovce

Lékaři v současné době využívají dvě různé varianty farmakoterapie (uvádíme účinné látky; pozn. red.):

  • Liraglutid
  • Kombinace naltrexonu a bupropionu

První zmíněná možnost - liraglutid - je účinná látka působící ve střevě, kde napodobuje účinek hormonů, které se vylučují po jídle. Pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a zpomaluje vyprazdňování žaludku, což vede k pocitu sytosti.

Liraglutid je vhodný pro ty, kdo mají problém s častým pocitem hladu. Jak uvádí odborný lékařský web Prolekare, účinnost liraglutidu prokázaly čtyři velké klinické studie, kterých se účastnilo přes 5000 pacientů.

„Lék se podává injekčně. Pacienti si každý den vpichují z předplněného injekčního pera nastavené množství účinné látky do těla; stejně jako to dělají třeba diabetici s inzulínem,“ popisuje doktorka Truchlá.

Lék proti emočnímu jedení

Druhou variantou je kombinace naltrexonu a bupropionu. Ta účinkuje centrálně přes mozek a je ideální pro pacienty trpící emočním jedením. „Léky ve formě tablet snižují chutě na jídlo a zároveň zvyšují pocit sytosti a energetický výdej,“ vysvětluje doktorka Truchlá.

Tato farmakoterapie potlačuje potřebu jíst z emocionálních důvodů a pomáhá při dlouhodobém udržení váhového úbytku. Účinnost léčby potvrdilo několik klinických studií, píše se ve zprávě Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Mozku se hubnutí nelíbí

„Mozek je nastavený na naši poslední nejvyšší hmotnost a snaží se nás na ni po zhubnutí vrátit zpět,“ připomíná Libor Volejník. Proto je léčba obezity bez léků často neúčinná. Mozek se zkrátka hubnutí brání.

Farmakoterapie se tedy bere nejen při hubnutí, ale i po něm a pomáhá dlouhodobě udržet sníženou hmotnosti. Tato forma léčby navíc podporuje pacienty v tom, aby si vytvořili a upevnili nové zdravé návyky. Když je chuť k jídlu pod kontrolou, mají více energie na fyzickou aktivitu a mohou se snáze držet zdravého stravování.

Shrnutí:

  • Obezita či nadváha souvisí u mnoha lidí s takzvaným emočním jedením.
  • Vhodnou farmakoterapií je možné „zkrotit“ emoce, které vedou k přejídání.
  • Lékaři v současné době využívají dvě různé varianty účinných látek - liraglutid a kombinaci naltrexonu a bupropionu.

Zaujal vás článek? Tématu hubnutí a zdravý životní styl se věnujeme pravidelně: