V USA zase mají specializované obchody na tvrdý alkohol. V obou těchto zemích vypijí lidé výrazně méně alkoholu než Češi. U nás patří pravidla pro prodej alkoholu k nejsvobodnějším na světě, navíc je díky nízkým daním dost laciný, dopřát si jej může doslova každý.

V anketě Češi a závislosti Deník zjišťoval, zda by byli lidé pro zavedení určitých opatření vedoucích ke snížení prodeje (a tedy konzumace) alkoholu. Téměř třetina z necelých 12 tisíc respondentů uvedla, že by byla pro prodej alkoholu ve specializovaných a licencovaných obchodech.

„Zajímavé přitom je, že čím byli respondenti starší, tím spíše by se zavedením ‚liquor shopů‘ souhlasili,“ prozrazuje vedoucí datové redakce Deníku Aleš Vojíř.

„Prodej ve specializovaných prodejnách si přejí častěji ženy než muži a rozvedení lidé častěji než svobodní či zadaní,“ dodává. Obdobně se lidé stavěli také k vyššímu zdanění alkoholu.

„Zaujalo nás, že s omezením prodeje či zvýšením daní souhlasí častěji respondenti z regionů s hlubšími strukturálními problémy, jako je Moravskoslezský či Ústecký kraj,“ uzavírá Vojíř.

Přečtěte si články ve speciálu Deníku, který vznikl na základě unikátní čtenářské ankety:

close Češi a závislosti. info Zdroj: Deník zoom_in