Na oční vyšetření k lékaři se tomu, koho zrak nijak netrápí, obvykle nechce. Jenže čím je člověk starší, tím vyšší má riziko, že u něj propukne některé ze závažných očních onemocnění. A u všech nemocí platí, že se snáz léčí v počátečním, obvykle ještě bezpříznakovém stádiu.

Jak vidí svět lidé s různými očními vadami:

| Video: Youtube

Proto je opravdu dobrou zprávou, že lze prvotní vyšetření některých onemocnění oka absolvovat v oční optice v té samé chvíli, kdy si sem jdeme pořídit brýle. Optometristé totiž začínají mít k dispozici přístroje, které určitá vyšetření díky umělé inteligenci zvládnou minimálně stejně dobře jako lékař.

Místo jedné oční vady hned dvě

Umělá inteligence už pár let pomáhá při vyšetření pacientů s cukrovkou, jejichž oči mohou být ohroženy diabetickou retinopatií. Psali jsme o tom v článku věnovaném vyšetřovací metodě Aireen. 

Podobnou možnost rychlého vyšetření, ale již dvou očních vad, nyní nově jako první v České republice nabízejí odborníci v pražské oční optice Optiscont.

Kromě diabetické retinopatie lze s pomocí umělé inteligence včas zachytit i věkem podmíněnou makulární degeneraci. Dokáže to systém RetCAD, který k nám přišel z Nizozemí. Po pilotním projektu, kdy ho testovali lékaři v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, jej nyní začínají využívat i v očních optikách.

Během pár minut vyšetření zjistí, zda jsou oči v pořádku, nebo je třeba navštívit lékaře:

Vše prozradí jediná fotografie

„Nový systém pomáhá očním specialistům při včasné diagnóze již dvou závažných očních onemocnění. K vyšetření oka stačí bezbolestně pořízený digitální snímek sítnice. Systém využívá technologii hlubokého učení a počítačového vidění, které na základě znalosti velkého množství snímků sítnice nejrůznějších lidí umí zhodnotit fotku sítnice právě vyšetřovaného oka a správně určit jeho stav,“ vysvětluje specialista ze společnosti Optiscont Radim Nuska.

close Na digitální fotce sítnice lze kromě diabetické retinopatie s pomocí umělé inteligence včas zachytit i věkem podmíněnou makulární degeneraci. info Zdroj: se svolením Optiscont zoom_in Na digitální fotce sítnice lze kromě diabetické retinopatie s pomocí umělé inteligence včas zachytit i věkem podmíněnou makulární degeneraci

Softwarový systém, který je natrénovaný na odhalení typických projevů nemoci, umožňuje provést prvotní screening efektivněji a přinejmenším stejně přesně, jako kdyby jej dělal oční lékař. Studie, potvrzující efektivitu vyšetření, byla publikována například v International Journal of Ophthalmology.

S odhaleným problémem běžte k lékaři

Výsledek vyšetření umělou inteligencí je podle Radima Nusky velice spolehlivý. Některé zahraniční studie udávají citlivost a specificitu nad 95 procent.

„Je důležité si uvědomit, že umělá inteligence nemá žádné komplikované pracovní ani rodinné vztahy a nemusí spát, takže není ničím rozptýlená ani unavená, a její výsledky jsou tak nezávislé a konzistentní,“ dává jednoduché zdůvodnění odborník.


Nahrává se anketa ...

Pokud vyšetření v optice odhalí problém, ten už tu dál samozřejmě nedokážou řešit, a klientovi hned doporučí brzkou návštěvu očního lékaře. Takto už pro ni člověk má opravdovou motivaci.

Diagnostika z oka

A co další důležité údaje o oku a jiné nemoci? Pomocí dalšího špičkového přístroje už dnes v některých optikách klientovi změří nejenom dioptrie, ale i oční tlak či kvalitu slzného filmu.

„Trh umělé inteligence a hodnocení snímků očního pozadí se dynamicky rozvijí po celém světě. Lze tedy předpokládat, že v brzké době bude umělá inteligence naučená rozeznávat počátky i dalších očních chorob, nebo i celkových chorob, které mají oční projevy,“ dodává Radim Nuska.

Oční vyšetření bez rozkapání očí

U očního lékaře je třeba před vyšetřením sítnice oči takzvaně rozkapávat a čekat, až se zorničky rozšíří. Umělá inteligence toto nepotřebuje a vyšetření je mnohem rychlejší. Jak je to možné?

  1. Oční lékař používá k vyšetření očního pozadí oftalmoskop nebo štěrbinovou lampu s fundoskopickou čočkou. Aby mohl správně prohlédnout celou sítnici, je potřeba pacientovi navodit mydriázu, tedy oči rozkapat.
  2. S použitím těchto optických pomůcek lékař nikdy nevidí celou část sítnice a musí se u vyšetření pohybovat.
  3. Naproti tomu dnešní moderní přístroje, jako jsou funduskamery, dokáží zobrazit na snímku nejdůležitější část sítnice i bez rozkapání během pár vteřin.
  4. V optice obsluha provádí na každém oku dva snímky – jeden středový a jeden boční, čímž zajistíme, že umělá inteligence vyhodnotí větší/rozsáhlejší část sítnice.

Kdo má nárok na oční preventivní vyšetření?

  • Cílem prevence je včasné zachycení závažných bezpříznakových očních onemocnění u pacientů, kteří na pravidelná vyšetření nechodí.
  • Provádění preventivního očního vyšetření není nikde v zákoně či ve vyhlášce stanoveno. Sami oftalmologové zmiňují jako vyhovující dvou- nebo tříletý interval preventivní prohlídky u mladých osob.
  • Kdo nosí brýle či kontaktní čočky, chodívá na prohlídku většinou podle potřeby.
  • Od února 2021 vystavují všeobecní praktičtí lékaři pacientům ve věku od 45 do 61 let doporučení na preventivní vyšetření u oftalmologa, a to ve čtyřletých intervalech.

zdroj: webové stránky Všeobecné zdravotní pojišťovny