Letáky spojovaly Peckovou s korupční kauzou Dozimetr. Hejtmanka je označila za lživé. Podle policejního mluvčího vylepením plakátů na krajském úřadě v Praze vznikla škoda 1100 korun.

Letáky se na středočeském krajském úřadu objevily loni 30. října, kdy zasedalo zastupitelstvo. Mladík, který podle záznamů z kamer plakáty rozvěšoval, se do budovy dostal spolu s Danielem Köpplem, marketingovým specialistou hnutí ANO a poradcem místopředsedy ANO Karla Havlíčka.

"Když na základce umažete spolužáka bahnem, dostanete poznámku. Když pověst svého politického soupeře umažete bahnem lživých letáků a při tom vás chytnou, jako marketéra ANO Daniela Köppla a člena Mladé ANO Tomáše Grose, jste nejen směšní, ale mělo by vás to bolet i finančně a možná by vám někdo měl dát stopku, protože takhle se politika dělat nemá," uvedla dnes hejtmanka Pecková.

Pevně doufá, že pokuta nebude nízká a bude ukazovat na to, že takovéto chování je za hranou, uvedla hejtmanka v reakci pro ČTK. "Dále doufám, že bude policie šetřit obě podání – tedy nejenom podání kraje pro poškození majetku, ale i moje podání pro poškození mé dobré pověsti, kterou se snaží ANO před krajskými volbami očernit," dodala Pecková.

Köppl dnes ČTK řekl, že k případu nemá žádné informace. "Všechno jsme se dozvěděl z novin, takže k tomu nemám co říct," uvedl. Krajští zastupitelé ANO účast na vylepování plakátů už dříve odmítli. Pecková v souvislosti se šířením pomluv a křivého obvinění podala trestní oznámení, další podal krajský úřad. Hejtmanka rovněž vyzvala ANO, ať zaplatí náklady na odstranění plakátů. Hnutí to odmítlo.

Na plakátech byla hejtmančina fotografie a nápisy "Hejtmanka Petra Pecková zatáhla Středočeský kraj do kauzy Dozimetr. Vám to nevadí?" a "STAN financoval předvolební kampaň z korupce". Pecková to odsoudila. Prohlásila, že s obviněnými v kauze nemá nic společného ani nebyla předvolána k výslechu jako svědkyně. Ze všech obviněných v rozsáhlém korupčním případu zná pouze někdejšího náměstka pražského primátora za STAN Petra Hlubučka, s nímž byla na několika veřejných akcích za účasti dalších lidí.

Kvůli letákům vylepeným na chodbách a záchodcích krajského úřadu padla trestní oznámení, říká ředitel středočeského krajského úřadu Jan Louška. | Video: Milan Holakovský

Kauza Dozimetr se týká vedle zakázek pražského dopravního podniku i zakázek Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje a policie v ní navrhla loni v říjnu obžalovat 11 lidí. Stíháni jsou mimo jiné za účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení či legalizaci výnosů z trestné činnosti.