Soutěž je pořádána ve spolupráci s nezávislou expertní porotou Axis Communications a online magazínem Týdeník policie. Do užšího výběru se v 3. kole dostalo 58 oficiálních videí, která příslušná tisková oddělení zveřejnila od 1. července do 31. prosince 2022.

Vítězné video

19. listopadu 2022 bylo pořízeno video policistou z Policie ČR z Oddělení hlídkové služby Praha I. Dvouminutové video nám ukazuje, jak z běžné kontroly totožnosti se během chvíle může stát akční honička.

Policista Tomáš Jindra, požádal za běhu o pomoc jednoho z projíždějících řidičů, který ani chvíli neváhal a policistovi pomohl. Pachatel byl nakonec velmi zakrátko dopaden a použitím hrozby namířené střelné zbraně zpacifikován.

Porota ocenila zákrok, ale i autentický střih a zvuk. 

„Povedený zákrok, v němž hrála roli fyzická zdatnost, orientace v prostoru i trocha štěstí. Policista se s nasazením pustil do pronásledování prchajícího člověka, chytře zapojil řidiče civilního osobního vozidla, překonal překážku a nakonec samostatně zajistil celostátně hledanou osobu,” ocenil kvalitu zásahu člen poroty, školitel a bezpečnostní poradce Martin Hrinko.

„Tak tohle video je z hlediska PR naprosto super! Skoro jako z televizního pořadu Policie v akci, jenže není zinscenované,“ uvádí dokumentarista Mirek Vaňura, člen poroty a expert na mediální oblast.

close Policejní video soutěž Nejlepší důkaz. info Zdroj: Policie ČR zoom_in Policejní video soutěž Nejlepší důkaz.

Zvyšující se úroveň 

Odborná porota se shodla, že právě během loňského roku se kvalita i atraktivita policejních videí velmi zvedla. 

„Celková úroveň soutěže byla z mého pohledu vyšší než v minulém kole. Ačkoli policie nepořizuje videa primárně kvůli popularizaci, když už je ta možnost tak proč ji nevyužít – taková je doba. A proto bych vždy kladl velký důraz na zpracování video materiálů! Z hlediska PR je zpracování opravdu zásadní,” doplňuje Mirek Vaňura.

První desítku oceněných ovládají s přehledem pražští policisté. Zaujala ale i videa z Orlických hor nebo Jihomoravského kraje.

TOP 10 videí 3. kola soutěže Nejlepší důkaz

1) Policistovi z OHS Praha I utíkal od kontroly celostátně hledaný muž. Při jeho pronásledování si mimo jiné stopl projíždějícího řidiče, který ho svezl
2) Muže s airsoftovou zbraní zadržely v pražském metru prvosledové hlídky
3) Pohřešovaného chlapečka vypátrala v Orlických horách posádka policejního vrtulníku
4) Policisté z SPJ Praha čelili při zákroku mnohonásobné přesile fotbalových chuligánů
5) Recidivista se v centru Prahy pokoušel utéct policistovi z místního oddělení. Ten si na něj počkal pod eskalátory které se dotyčný pokoušel vyběhnout proti směru jízdy
6) Policistům ujížděl řidič Škody Octavie. Na křižovatce v Brně se pokusil přetlačit policejní vůz s rámem
7) Policisté na poliklinice v Praze zadržli muže, který měl na ostrahu vytáhnout nůž, a který měl u sebe revolver
8) Policistům z Maďarska ujížděl přes Slovensko až do ČR převaděč migrantů. Čeští policisté mu na dálnici zablokovali cestu
9) Kriminalisté z pražské Palmovky si došli pro mladíka podezřelého z brutálního přepadení mladistvého chlapce
10) Strážníkovi v Praze utíkal muž, na kterého byl vydán příkaz k zatčení

Tým vítězného videa získal od spoluorganizátora soutěže Axis Communications výhru v podobě kompletně nastaveného kamerového systému s kamerou AXIS W101 určenou k nošení na uniformě.

Soutěž bude dále pokračovat i v letošním roce. Organizátoři potvrdili, že již teď je možné nominovat videa publikovaná od 1. ledna 2023.