Jedna z největších pražských městských částí, na počet obyvatel velká asi jako středočeská Kutná Hora, postrádá pevné vedení od voleb konaných na podzim roku 2022. Tehdy zvítězilo Hnutí pro Prahu 11 (HPP11). Od té doby už dvakrát padla koalice, byla odvolána starostka Šárka Zdeňková (HPP11), rezignoval zastupitel Ladislav Kos (původně člen HPP11) a dvakrát došlo k odvolání radního Jiřího Dohnala (Piráti), který byl v prvním případě znovu zvolen do funkce už po dvou měsících.

Druhé odvolání Jiřího Dohnala

Zastupitelé Prahy 11 Jiřího Dohnala odvolali na čtvrtečním zastupitelstvu. „Zastupitelstvo městské části Praha 11 odvolalo 19 hlasy radního pro majetek, investice, IT a prevenci kriminality Jiřího Dohnala (Piráti). Počet členů Rady městské části Praha 11 se usnesením zastupitelstva snížil na pět. Rada je v počtu čtyř členů usnášeníschopná,“ uvedla radnice na svém webu.

Jiří Dohnal (Piráti).
Koalice na Praze 11 padla. Vrkoč z funkce odvolán nebyl, radní Dohnal skončil

K odvolání došlo na popud zastupitelky Ivany Hovorkové z HPP11. Hnutí jako své důvody pro odvolání Dohnala uvedlo v zásadě podobné body, jako při jeho prvním odvolání, ke kterému došlo v loňském dubnu. Zmiňuje „poškozování dobrého jména a ekonomických zájmů MČ“ nebo „nestandardní finanční aktivity v souvislosti se společností Jihoměstská majetková“. Dohnal obvinění stejně jako v minulém případě odmítl a označil to za vyřizování účtů.

Piráti na obvinění reagovali nesouhlasem a podezřením, že jde o politický tah. Místostarostka Prahy 11 Zuzana Böhmová (Piráti) na sociálních sítích uvedla, že byl Dohnal odvolán hlasy od politických uskupení Prahy 11 Sobě, Hnutí pro Prahu 11 a ODS Praha 11. „Na Jižním Městě se tak rýsuje nová koalice právě ve složení stran, které Jiřího odvolaly. Paradoxně právě Hnutí pro Prahu 11 vyrostlo na odporu k prodeveloperským stranám v čele právě s ODS,“ uvedla Böhmová.

Rýsuje se nová koalice?

Městská část je bez starostky a funkční koalice od loňského prosince, kdy došlo k odvolání Šárky Zdeňkové (HPP11) a pádu koalice ve složení HPP11, Praha 11 Sobě a Piráti. Ta byla problematická od samého počátku. S křehkou převahou jednoho hlasu měla na vlásku a během loňského roku už se předtím jednou rozpadla.

Vztahy mezi Piráty a HPP11 skřípaly celý loňský rok. V úterý 5. prosince HPP11 oznámilo vypovězení koaliční smlouvy. Jak upřesnila předsedkyně klubu TOP 09 Radka Soukupová, koalice nedokázala najít shodu zejména na řízení městských společností.

Praha 11.
Radní z HPP11 rezignovali. Debata o nové koalici na Praze 11 se točí kolem ANO

Zastupitelé nyní spekulují o vzniku nové koalice právě ve složení Praha 11 Sobě, Hnutí pro Prahu 11 a ODS Praha 11. To se ale nelíbí opozici, která se mimo jiné obává o kulturu na Praze 11. „Na návrh ODS snížit provozní dotaci pro společnost Kulturní Jižní Město z požadovaných 15mil. Kč na 3mil. Kč reflektovalo Hnutí pro Prahu 11 a Praha 11 Sobě. Zřejmě se jedná o politickou dohodu mezi těmito subjekty. K tomuto nebezpečnému návrhu jsme se samozřejmě nepřidali, neboť hrozí, že se společnost, 100% vlastněná městskou částí, dostane velmi brzy do úpadkové situace, když nebude mít na provoz,“ uvedla například zastupitelka Tereza Dolanská (TOP 09).

Podle místostarostky Böhmová tak jsou v ohrožení veřejné kulturní akce. „Předpokládaná budoucí koalice Praha 11 Sobě, ODS a Hnutí pro Prahu 11 schválila na čtvrtečním jednání zastupitelstva úpravu rozpočtu tak, že organizaci Kulturní Jižní Město přidělila provozní dotaci pouze ve výši 3 miliony korun, tedy finance pouze na první kvartál letošního roku. V důsledku toho nebude možné zasmluvnit rozjednané akce jako jsou Dny Prahy 11, Tóny Chodovské tvrze, Jazz fest, Den dětí, nebo třeba oblíbené Čarodějnice. Nechce se nám s Piráti Praha 11 věřit, že si tohle budoucí koalice vezme na triko,“ dodala.