„Některá města, jako například Příbram, se v minulosti uvolila, že tuto službu budou mít na svém území a budou ji dotovat. Tak tomu doposud bylo i v Příbrami. My jsme také ochotni v této službě pokračovat, nicméně bychom byli neradi, aby veškeré náklady, a to včetně pořízení záchytné stanice, šly na vrub rozpočtu města Příbram. Proto se snažíme jednat s krajem v tom smyslu, aby si na sebe některé náklady převzal," sdělil starosta Jindřich Vařeka.

Podle radních nastaly komplikace kvůli nárokům krajské hygienické stanice, která požadovala větší počet toalet, sprch a tak dále. „My jsme se takříkajíc šprajcli a řekli ne. Toto z městského rozpočtu nebudeme hradit. Měli jsme jednání s ředitelem příbramské nemocnice a dohodli jsme se, že společnými silami budeme tlačit na kraj," sdělil starosta Vařeka.

Záchytka měla fungovat v březnu

Záchytka na Zdaboři přitom měla podle radních fungovat už v březnu. Stejně jako městské jesle, azylový dům a podobně, tak i záchytka spadá pod nově vzniklé Centrum sociálních a zdravotních služeb. Podle radních tak bude mít město vyšší šance sáhnout na dotace, na které by si jinak žádná z těchto příspěvkových organizací sáhnout nemohla. I se záchytkou chce město dosáhnout už v příštím nebo nejpozději v přespříštím roce nulového rozpočtu. 

Současná záchytka na I. poliklinice neodpovídá ani legislativně, ale i z hlediska hygieny. Nabízí šest lůžek, ale bez toho, aby zde byla oddělení pro ženy a muže. Pro provoz je tedy nutné zajistit úpravy. Zádrhel spočívá v tom, že město budovu nevlastní, úpravy tak provést nemůže.  Řešením bylo i pro minulé vedení města přestěhovat záchytku do areálu nemocnice na Zdaboři. Na tuto myšlenku navázalo i nové vedení města.

Čtěte také: Starosta Příbrami: Na záchytku nám opilce vozí také až z Neratovic