Poslední dokončenou stavební úpravou je odizolování střech, které chrání budovu před zatékáním. Aktuálně se majitel Antonio Crispino dohaduje s památkáři na podobě oken.

 

„Památkáři trvají na obnově oken do podoby ze 30. let minulého století, což je v rozporu s bezpečnostními a energetickými předpisy. Malé historické kličky, které požadují, jsou také v rozporu s komfortem budoucích rezidentů,“ řekla Pražskému deníku zástupkyně majitele Miroslava Nečasová a dodala, že neústupnost památkářů by mohla rekonstrukci prodloužit. Současný termín dokončení prací je určený na podzim roku 2019.

O tom, že by měli památkáři své požadavky zmírnit je přesvědčený i místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus. „Trváním na naprosto přesné kopii riskují, že se opravy opět zastaví. Investovat desítky milionů do řemeslně vyráběných oken se majiteli jednoduše nevyplatí,“ říká.

Až se vyjasní situace kolem oken, bude rekonstrukce pokračovat nahozením nové omítky. Pak italští dělníci přejdou k opravám interiéru. 

Z historického činžáku, kde se setkával Bohumil Hrabal s Egonem Bondym a Vladimírem Boudníkem, se stane hotelová rezidence pro dlouhodobější pronájmy. Část ale bude otevřená i veřejnosti. V přízemí bude obchod a Praha 8 by v budově ráda měla pobočku Městské knihovny.

Konec náměstí

Výrazně se změní i okolí rekonstruovaného paláce. Dojde k odkrytí řečiště Rokytky, k převedení silnice a rozšíření parkové plochy, která v budoucnu spojí Thomayerovy sady, park před Zámečkem a odkrytou Rokytku.

Místostarosta Vilgus také zaslal místopisné komisi hl. m. Prahy výzvu, aby se přejmenovalo Elsnicova náměstí, které po odstranění zakrytí Rokytky de facto zanikne, na ulici Věry Chytilové.  „Tato režisérka přímo v paláci natočila povídku Automat Svět, součást filmu Perličky na dně. Navíc by její jméno rozmnožilo nedůstojně nízký počet žen, podle kterých jsou v Praze pojmenovaná veřejná prostranství,“ říká místostarosta.