„Co se týče pracovní doby, zaměstnanci hodinový časový posun neřeší. Jediný problém je u pacientů, kteří dostávají léky, například antibiotika, v přesně stanovených časových odstupech. Jim je třeba časový interval postupně srovnávat. Nemocniční režim je však specifický a někteří pacienti změnu ani nezaznamenají," řekla Kamila Hamáčková, mluvčí Klaudiánovy nemocnice.

Přestože někteří lékaři upozorňují na souvislost změn času se snižující se kvalitou spánku a odborníci z Národního ústavu duševního zdraví navíc na zbytečnost nařízení, které bylo v roce 1979 v tehdejším Československu přijato kvůli energetickým úsporám, většinu pracujících nechává změna chladnými, a tu podzimní z pochopitelných důvodů vítají.

Jedna ze změn ve státním soukolí

Například zaměstnanci automobilky, kteří pracují v třísměnném provozu, si navíc na nový čas zvykají vlastně každý týden. „Nevadilo mi to, ani když jsem dělal na jednu směnu. Nespatřuji v tom sice žádný smysl, ale beru to jako součást změn, které mi v tomto státním soukolí vadí asi ze všeho nejmíň," krčil rameny Jan Šedina.

Vlastní nedělní změna času se v mladoboleslavském závodě automobilky dotkla pouze minimálního počtu zaměstnanců. Zejména ostrahy, která jako jeden z mála útvarů pracuje nepřetržitě. I v třísměnných provozech je v neděli klid.

Za zrušení letního času v současnosti na území Evropské unie bojuje občanská iniciativa For Only One Time - Pouze jediný čas, která by však musela mezi občany EU sesbírat jeden milion podpisů, aby dosáhla změny. V Čechách by se jednalo o minimálně 16 500 podpisů.