Policistka Jana Dětská v pondělí uvedla, že pachatel nejprve překonal oplocení pozemku a následně po odstranění zámku a petlice na dveřích vnikl dovnitř. „V chatě přespal, snědl sušenky, které zde našel – a následně byl v pátek v 10.20 hodin přistižen majitelem, který na místo přivolal policisty," poznamenala Dětská

Třiatřicetiletý muž je nyní podezřelý ze dvou přečinů – z krádeže a z porušování domovní svobody. „V případě odsouzení hrozí muži trest odnětí svobody až na dobu tří let," podotkla policistka.

Rady policie chatařům a chalupářůmNa zimu se snažte odvézt všechny cenné předměty – a zejména věci, ke kterým máte citový vztah.

Odvezte i potraviny a neumožňujte tak případnému pachateli, aby se na místě zdržoval déle.

Vypněte elektřinu, zavřete hlavní uzávěr vody.

Uzavřete okna a okenice, uzamkněte kůlny, sklepy apod.

Před odjezdem se ubezpečte, že máte uklizeno a uzamčeno všechno nářadí (krumpáče, motyky, žebříky, různá páčidla apod.), to vše může pachatel použít k vloupání.

Máte-li instalováno elektronické či jiné zabezpečení, nezapomeňte je před odjezdem aktivovat.

Pro vlastní klid je dobré provést si kontrolu chaty nebo se dohodnout se sousedy, kdy a kdo chaty zkontroluje; nesvědčí o zodpovědné ochraně vlastního majetku, když někdo chatu v listopadu zazimuje a znovu se objeví až v březnu nebo dubnu.

Je dobré pořídit si soupis věcí, které na chatě či chalupě zůstanou (včetně výrobních čísel, případně si pořídit fotografie těchto věcí).

Pokud již došlo k vloupání, před příjezdem policie nevstupujte dovnitř a nepořádek neuklízejte, aby nedošlo ke zničení stop zanechaných pachatelem.