"Poslední rozloučení se bude konat v úterý 14.února na pražských Vinohradských hřbitovech," dodal Marko Stehlík.

Stehlík se narodil v Praze. Vystudoval architekturu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP), kde později i vyučoval. Už před rokem 1989 začal podnikat a navrhoval též interiéry v zahraničí. V roce 1990 založil společnost Bohemia Art, která o tři roky později získala v obálkové soutěži v té době krachující Poldi Kladno. Za dvě třetiny jejích akcií nabídla 1,75 miliardy korun, což byla o miliardu vyšší nabídka než předložil další zájemce. K úplnému zaplacení ceny ale nedošlo.

V čele Poldi byl Stehlík v letech 1993 až 1996, chtěl podnik znovu rozjet, ale neúspěšně. Následovalo vyhlašování konkurzů a zastavení výroby části holdingu. Policisté obvinili Stehlíka spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou. Důvodem bylo neodvedení desítek milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Podle obžaloby místo toho peníze použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity. Další bod obžaloby Stehlíka vinil z toho, že poskytoval firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů korun. V těchto bodech byl Stehlík o řadu let později zproštěn obžaloby.

close Kladenský primátor Milan Volf. info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in Kladenský primátor Milan Volf. Současný primátor Kladna Milan Volf se podle svých slov s Vladimírem Stehlíkem osobně setkal naposledy před x lety. „Lidé, kteří pracovali v Poldovce, ho měli rádi, pak to dopadlo, jak to dopadlo,“ zavzpomínal. „Poté jsme si snad jednou telefonovali, neměli jsme spolu osobní vazby, pouze pracovní. Nicméně zaujal mě tím, že i když byl amnestovaný, tak soudně spor dotáhl do konce, to udělá málokdo. Je znát, že byl přesvědčený o své pravdě, byl osobnost,“ dodal primátor.   

Další kauza, kde šlo o více než 100 milionů korun, se týkala údajně neoprávněného převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel. V roce 2018 uznal soud Stehlíka vinným, avšak trest mu neuložil, protože na případ dopadla amnestie. Soud se kauzou zabýval proto, že Stehlík trval na projednání obžaloby.

Bývalý ředitel Poldovky Antonín Čimera podle svých slov o Vladimíru Stehlíkovi dnes ví už jen to, že byl dlouhodobě nemocný. „Mnoho jsem toho s ním nezažil. Když firma skončila, dlužili mi peníze, ale dostal jsem je, nemohu o tom hovořit ve zlém,“ řekl. Na Vladimíra Stehlíka vzpomíná jako na velkého vizionáře. „Měl velké plány, ale minimum z nich se realizovalo,“ popsal s tím, že naposledy se se Stehlíkem viděl na pohřbu bývalého ekonomického ředitele Pejpy.

Stehlík také zkoušel vstoupit do politiky. V Kladně v roce 1996 kandidoval jako nezávislý do Senátu. V roce 2002 vedl Stranu za životní jistoty (SŽJ) na Kladensku pro volby do Poslanecké sněmovny. O 12 let později neúspěšně kandidoval do Evropského parlamentu.