Budoucí úroda je zde zničená nejen vlivem nehody letadla, ale také kvůli davům přihlížejících a fotografů, kteří se po nehodě pohybovali volně po poli. „Škody jsme zatím nezkoumali, protože doposud neskončilo vyšetřování a my musíme počkat. Tudíž zatím neznáme ani přesnou výši škody," uvedl Milan Novotný ze Zemědělského obchodního družstva Kačina, jemuž pole patří.

To nyní bude postupovat podle jasného harmonogramu. „Až budeme moci na prostranství po nehodě, vyčíslíme škody. Ty potom budeme uplatňovat. Postup bude takový, že nejprve budeme náhradu škody uplatňovat u Armády České republiky," doplnil Novotný.

Havarovaný Antonov

Na čáslavské základně se ale nejedná o první nehodu vojenského letadla, která zemědělcům způsobila škody. Před třemi lety na stejném prostranství havaroval ruský vojenský letoun typu Antonov An-30. I tehdy nehoda zemědělcům způsobila nemalé škody. „Před třemi lety byla ta situace vlastně obdobná. I když tehdy byla asi pole zničená možná víc. Zatím to jde jen těžko porovnat," řekl Novotný.

I postup uplatňování náhrady škody byl prý tehdy identický s tím, jaký budou uplatňovat nyní. „Náhradu škody jsme nejprve žádali po Armádě České republiky a konečnou částku nám vyplatila ruská strana. Je ale pravda, že tehdy se to nějaký čas táhlo," doplnil Novotný.

Zemědělci budou moci na prostranství vstoupit až po skončení vyšetřování nehody letounu.

Čtěte také: V Čáslavi havaroval gripen, piloti se stačili katapultovat