Zpustlé místo na skále u řeky chce vedení Libčic nad Vltavou oživit a přitáhnout na zříceninu Liběhradu ze 14. století turisty. „Zřícenina je na soukromých pozemcích, takže zatím vyjednáváme s vlastníky o možném prodeji, převodu či pronájmu pozemků," popisuje současnou situaci libčický starosta Pavel Bartoš.

Chybí dohoda s majiteli 

Pokud by došlo ke shodě s majiteli, chce libčická radnice připravit projekt na využití místa. Jelikož projekt zatím není připraven, jsou náklady proměny místa neznámé. Podle předběžných představ by na místě přibyly lavičky, stůl a třeba zábradlí, aby se zvýšila bezpečnost.

„Mám i takovou touhu, pokud by to bylo možné, tak na místě vybudovat pozorovatelnu, čímž by se splnil účel, který mělo místo v minulosti," říká Bartoš. Stavba podle něj dříve sloužila jako strážný hrad nad Vltavou. Díky své poloze na skále je odsud vidět do okolí kolem řeky.

Zároveň by tudy mohla vést turistická trasa, která by před Liběhrad pokračovala do Chýnovského háje, což je místo, kde byly nalezeny artefakty keltské kultury a jsou tam mohyly.

Železnice zničila kus stavby 

Liběhrad byl vybudován, aby chránil ves, jež se pod ním nacházela, což jsou dnešní Libčice nad Vltavou. Už roku 1541 se o něm píše jako o zřícenině. Její stav se pak ještě zhoršil v 19. století, a to kvůli výstavbě železnice.

Skála se musela kvůli dráze vylámat a tím byla zničena většina tehdy ještě stojících zdí zříceniny.

K založení Liběhradu a jeho jménu se pak váže i pověst, kdy prý byl založen v 7. století samotnou bájnou kněžnou Libuší. Stavba zde vznikla jako místo libé pro odpočinek při lovu. Původně mělo jít spíše o letohrádek než o kamennou stavbu, která vznikla až později.

Čtěte také: Ve Středočeském kraji se o cenu za architekturu uchází šest nominovaných děl