Podle ministerstva zdravotnictví to má silně negativní dopad na zdraví celé populace. Například ve vyšším výskytu duševních chorob. „Přispívá ale i k vyšší nemocnosti a úmrtnosti, například v souvislosti se vznikem nádorových onemocnění,“ uvádí mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Nástup žen

Podle vládního odboru protidrogové politiky patří mezi evropskou „špičku“ v konzumaci alkoholu nejenom dospělí Češi, ale i děti. Do protialkoholních ambulancí a léčeben pak sice míří stále více mužů, jejich ženské protějšky je však zdárně dohánějí.

„Alkohol se považuje za něco, co je běžnou součástí života, a ženy na to doplácejí,“ říká Petr Popov, primář kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

K všeobecné toleranci pití v Česku podle něj napomáhají svými kampaněmi nejenom výrobci nápojů, ale i někteří zákonodárci, kteří nově chtějí umožnit jeho konzumaci i cyklistům či vodákům.

Pryč od benzinek

V protidrogovém odboru na Úřadu vlády i na ministerstvu zdravotnictví však již vznikají plány, jak pijanům přístup k jejich oblíbeným drinkům ztížit. „Jde například o omezení reklamy a dostupnosti alkoholu – a to jak místní, tak cenové,“ říká mluvčí Renata Povolná.

Protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová podle médií již připravuje návrh, který by spočíval v postupném zdražování alkoholických nápojů.

Pozadu nezůstává ani ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který prý počítá se zvyšováním spotřební daně na alkohol a cigarety. Omezit by se mohla i místa, kde lze pití koupit. „Například prodej alkoholu u benzinových pump není nic, co bychom chtěli,“ řekl Vojtěch.