Psí spřežení jsou jinak využívána k přepravě osob i materiálů v arktických klimatických podmínkách. Není to trápení zvířat, jak si mnozí myslí. Psi k tomuto sportu vyšlechtění milují dlouhé běhy v mrazu a tahu.

Rozhodčí Jana Zetková z Petrohradu s manželem Václavem jezdí se psím spřežením za kladenský klub. „Závody na suchu jsou přípravou na zimní sezonu. Soutěžím s plemenem křížence alaskan, dnes na trati dlouhé čtrnáct a půl kilometru. V počasí, kdy je deset stupňů nad nulou, je jim hodně teplo. Ideální je pro psy teplota minus pět stupňů Celsia nebo ještě nižší," uvedla. 

A povely? „Křičím a hecuji psy po celou dobu na trati. Hlavně „dží" je vpravo, „ho" vlevo. Zapřahám jako vůdce psa Vildu. Ten musí poslouchat na slovo," svěřila se Jana Zetková.

Formule 1 mezi spřeženími

Smečky psů plemen sibiřský hasky, aljašský malamut, samojed, naše národní plemeno český horský pes, alaskan nebo evropský saňový pes, což je mezi spřeženími taková formule jedna, dávali najevo vytím a štěkáním, že čas startu se blíží. Ředitel závodu a předseda Musher klubu Kladno Jiří Stejskal zázemí závodu chválil.

„Od roku 1994 jsem v čele klubu. V současné době máme sto třicet členů, aktivních závodníků je čtyřicet. Jen namátkou. Manželé Zetkovi jezdí mistrovství Evropy, syn Ondřej se dostal se do světové špičky. Loni vyhrál longový závod na 360 kilometrů. My zapřaháme psy hasky. Jsou temperamentní, přátelští, tah a běh je jejich radost. Největším nebezpečím pro závodníka jsou zajíc nebo slepice, to dovedou při závodě vybočit z tratě," dodal ředitel.

Kladenský klub je velký a fungující. Má úspěchy. Jeho členové se nikdy nevrací bez medaile.

Břetislav Kostka